EMC: pierwsze zabiegi przy użyciu lasera holmowego

0
300

W Szpitalu św. Anny w Piasecznie, należącym do Grupy EMC, odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia przerostu prostaty przy użyciu lasera holmowego. Wykonał je Fernando Gómez Sancha, światowej sławy urolog z Hiszpanii, specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach prostaty.

Szpital rozpoczął stałą współpracę z tym ekspertem, co pozwoli na wykonywanie zabiegów leczenia prostaty na najwyższym światowym poziomie.

Podczas pionierskich zabiegów zoperowanych zostało 12 mężczyzn w wieku 60-80 lat z okolic Piaseczna Warszawy i Radomia. Na problemy z prostatą cierpieli od 5-10 lat, a w tym czasie byli leczeni tylko farmakologicznie.

W zabiegach do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu, wykorzystuje się laser holmowy, co zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

Dr Fernando Gómez Sancha jest kierownikiem Katedry Urologii i Chirurgii Robotycznej na ICUA – Clinica CEMTRO w Madrycie, gdzie specjalizuje się w laserowej prostatektomii za pomocą laserów GreenLight i Holmium oraz robotycznej radykalnej prostatektomii. Pracuje również w Hill Clinic (Sofia, Bułgaria). Był jednym z pierwszych lekarzy operujących laserem GreenLight i do używania go wyszkolił chirurgów w setkach szpitali na całym świecie.

Szpital św. Anny w Piasecznie jako jedyny w Polsce stosuje metodę HoLEP jako zabieg pierwszego wyboru.  Oddział urologiczny Szpital św. Anny prowadzi leczenie w ramach NFZ i odpłatnie, a  w ramach pakietu onkologicznego wykonywana jest pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.

Placówka należy do sieci EMC, która prowadzi w całym kraju 10 Szpitali i 26 przychodni. Szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego. Wszystkie znalazły się w działającej od 1 października 2017 sieci szpitali.