EMC: szkolenie urologów w Szpitalu św. Anny w Piasecznie

0
970


Na początku grudnia 2015 w Szpitalu św. Anny w Piasecznie odbyło się unikalne w skali kraju szkolenie  usuwania kamieni nerkowych nowoczesną metodą RIRS (wstępujące postępowanie wewnątrznerkowe przy użyciu giętkiego ureterorenoskopu).

Urolodzy pracujący w piaseczyńskiej placówce EMC:  Marek Zawadzki,  Przemysław Zugaj oraz dr n. med. Ewa Bres-Niewada  adiunkt z Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie w ciągu dwóch dni poprowadzili część teoretyczną oraz praktyczną. Wykłady przedstawił także dr Marcin Popiołek – enodourolog z kliniki w szwedzkim Orebro.

Podczas szkolenia uczestnicy mogli obserwować pięć zabiegów przeprowadzanych metodą RIRS. Nowa metoda tym różni się od stosowanej powszechnie PCNL (przezskórna nefrolitotrypsja), że do nerki lekarz dostaje się przez cewkę moczową, czyli pacjent nie ma nacięcia w okolicy lędźwiowej. Giętka końcówka endoskopu pozwala natomiast na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenia go w pył przy pomocy lasera holmowego. Podczas RIRS można usunąć kamienie z obu nerek. Po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni. Jeszce tego samego dnia może zostać wypisany do domu.

Urolodzy ze Szpitala EMC św. Anny: Marek Zawadzki,  Przemysław Zugaj oraz Michał Ogrodnik mają największe w Polsce doświadczenie w tych operacjach. Jesienią 2015 do zespołu dołączyła dr Ewa Bres-Niewada posiadająca europejskie doświadczeniem w zabiegach endourologicznch.

Piaseczyńscy urolodzy zostali nagrodzeni przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 45 Kongresu Naukowego PTU, gdzie zaprezentowali film przedstawiający wykonywane w piaseczyńskiej placówce zabiegi metodą RIRS.

Kamica układu moczowego jest schorzeniem dotykającym wielu osób. W Centrum Leczenia Kamicy w Szpitalu EMC św. Anny oferowane są pacjentom nowoczesne metody diagnostyczne i leczenie. Działa tutaj doskonale wyposażona poradnia urologiczna, w której można zdiagnozować ten problem. W wielu przypadkach konieczne staje się usunięcie tzw. kamieni nerkowych, czyli złogów zalegających w nerkach. Wówczas można skorzystać z szerokiego zakresu zabiegów małoinwazyjnych i tradycyjnych.

Zainteresowanie zabiegami jest bardzo duże,  do piaseczyńskich specjalistów przyjeżdżają pacjenci z całego kraju. 

W poradni urologicznej oraz w piaseczyńskim szpitalu w ramach pakietu onkologicznego i poradni urologicznej wykonywana jest także pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.

Szpital św. Anny w Piasecznie należy do Grupy EMC Szpitale, która prowadzi  10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 procent przychodów spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Realizując usługi w ramach systemu publicznego, EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.

EMC jest partnerem dla samorządów w całej Polsce. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.