EMC: trwa rozbudowa szpitala w Lubinie

0
957

W Regionalnym Centrum Zdrowia (RCZ) w Lubinie trwa budowa nowego skrzydła, w którym mieścić się będzie między innymi szpitalny oddział ratunkowy. Jest to największa inwestycja w historii Grupy EMC Szpitale. Pod koniec kwietnia 2016 wylany został strop nad parterem.

– Prace budowlane postępują i mogą je już obserwować mieszkańcy Lubina. Trzeba pamiętać, że rozbudowa odbywa się w działającym szpitalu, więc liczę na dalszą wyrozumiałość pacjentów i pracowników lubińskiej placówki w związku z niedogodnościami – powiedział Janusz Atłachowicz prezes RCZ.

Na początku października 2015 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę RCZ. W listopadzie 2015 wykonano rozbiórkę elewacji i balkonów w miejscu styku  starej części szpitala z nowo projektowanym budynkiem SOR.

W związku z tymi działaniami, dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników placówki, konieczne było przeorganizowanie pracy oddziałów, poradni oraz pracowni w starej części szpitala przylegającej do nowo powstającego  budynku  Wszelkie działania podejmowane przez RCZ z uwagi na czynny obiekt,  zostały tak zaplanowane,  aby jak w najmniejszym stopniu wpłynęły na  komfort hospitalizacji pacjentów oraz pracy personelu.

W grudniu nastąpiło przygotowanie gruntu, a w styczniu 2016 roku wylano fundamenty. W lutym 2016 wykonano słupy żelbetonowe pierwszej kondygnacji oraz rozpoczęto prace murarskie polegające na wykonaniu ścian zewnętrznych. W marcu 2016 wykonano pozostałe ściany i słupy parteru. W kwietniu 2016 wylano strop nad parterem, stanowiący jednocześnie podłogę dla pierwszego piętra. Generalnym wykonawcą jest firma Budimex.  

Nowa część szpitala będzie miała blisko 3 tys. mkw powierzchni użytkowej. Całość kompleksu będzie zawierała między innymi szpitalny oddział ratunkowy, nocną pomoc lekarską, blok operacyjny, pracownię endoskopii i diagnostyki obrazowej. Na dachu budynku powstanie lądowisko dla helikopterów. W kolejnych fazach inwestycji remont przejdą poszczególne oddziały szpitala.

Inwestycja ta przyczyni się do znacznej poprawy jakości i dostępności opieki dla pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia w tej części regionu.

Budowa SOR-u w Szpitalu RCZ uznana została za strategiczny projekt, ważny dla kraju i regionu, zgodny z długoterminowym planem rozwoju Polski i tym samym włączona do Kontraktu Terytorialnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020.

Łącznie z budową nowego skrzydła RCZ inwestycje Grupy EMC sięgają już blisko 150 mln zł.

Do Grupy EMC Szpitale należy 10 Szpitali i 19 przychodni na terenie całego kraju. Ponad 89 procent przychodów spółki pochodzi z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Realizując usługi w ramach systemu publicznego, EMC buduje przyjazny model leczenia, dostosowany do potrzeb każdego pacjenta – od lekarza POZ, poprzez porady specjalistyczne, pełną diagnostykę, leczenie szpitalne, do opieki nad ludźmi starszymi w wyspecjalizowanych ośrodkach lub warunkach domowych.

Grupa EMC Szpitale jest partnerem dla samorządów w całej Polsce. Obecnie szpitale należące do sieci świadczą usługi dla ponad miliona mieszkańców z terenu województw: dolnośląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, śląskiego i mazowieckiego.