EMC: wydarzenie artystyczne w Szpitalu w Piasecznie

0
804


20 września 2013 Szpital św. Anny w Piasecznie zorganizował wraz z firmą Boiron niecodzienne wydarzenie artystyczne. Światowej sławy malarz Gregorio Mancino wraz z „najmłodszymi artystami” w wieku od 6 do 7 lat namalował obraz ścienny przy oddziale pediatrii.

– Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, która ma na celu umilenie pobytu w szpitalu naszym najmłodszym pacjentom.  To piękny gest, kiedy zdrowe dzieci chcą poświęcić swój wolny czas, aby zrobić coś pozytywnego dla chorych rówieśników. Serdecznie dziękuję również panu Gregorio Mancino  za piękne dzieło – powiedział Robert Starzec, dyrektor Szpitala św. Anny w Piasecznie.  Gościem specjalnym wydarzenia był piłkarz Marcin Żewłakow.

W 2012 roku w liczącym 26 łóżek oddziale pediatrycznym Szpitala w Piasecznie hospitalizowanych było 2.000 dzieci, a w pierwszym półroczu 2013 roku 1.200 dzieci.

Szpital św. Anny w Piasecznie ma cztery oddziały. Oprócz pediatrii są to: chirurgia ogólna, interna oraz oddział położniczo-ginekologiczny z neonatologią, Tylko w 2012 roku w piaseczyńskiej placówce urodziło się blisko 1.500 dzieci, czyli najwięcej wśród szpitali powiatowych na Mazowszu. Od otwarcia nowego szpitala w drugiej połowie 2011 roku liczba noworodków wyniosła już blisko 3.500.

W 2012 roku w szpitalu hospitalizowanych było blisko 21.000 pacjentów, udzielono ponad 34.000 konsultacji, przeprowadzono ponad 3.700 operacji.

Szpital św. Anny świadczy usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem  Zdrowia oraz komercyjnie. Placówka należy do Grupy EMC Instytut Medyczny, która ma 9 szpitali i 16 przychodni w 6 województwach.

Gregorio Mancino jest członkiem stowarzyszenia Omeoart, które narodziło się we Włoszech z inicjatywy firmy Boiron.  Zrzesza ono wielu włoskich oraz francuskich artystów, którzy z pasją tworzą dzieła artystyczne, które promują humanistyczne i naukowe podejście do medycyny oraz homeopatii. Gregorio Mancino, artysta Omeoart i twórca Sztuki w ruchu znanej ze swoich pokazów, słynie ze swojego dużego zaangażowania w akcje związane z odmalowywaniem szpitali pediatrycznych. Jedno z takich wydarzeń miało miejsce w Szpitalu Macedonio Melloni w Mediolanie, gdzie przy współpracy z innymi artystami, dziećmi w przeróżnym wieku oraz ich rodzicami, ożywił kolorami i rysunkami 1000 metrów korytarzy na oddziale neonatologii.  Artysta Gregorio Mancino równie chętnie rozweselił swoimi malowidłami Dom Opieki – Villa Indigo w Brukseli, tj. ośrodek, który przyjmuje dzieci dotknięte ciężkimi chorobami, często ze złymi rokowaniami.