Enel-Enel-Med i nOvum rozpoczynają współpracę

0
1132


Przychodnia leczenia niepłodności nOvum i Centrum Medyczne Enel-Med rozpoczynają współpracę, w ramach której obejmą kompleksową opieką medyczną pary z problemem niepłodności. W ogólnopolskiej sieci przychodni CM Enel-Med pacjenci będą diagnozowani i leczeni według standardów wypracowanych w oparciu o wieloletnie doświadczenie nOvum.

Pacjenci wymagający zastosowania technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro, będą kontynuowali leczenie w warszawskim nOvum. Ciąża oraz opieka nad dzieckiem będzie prowadzona w miejscu lub najbliżej miejsca zamieszkania w jednej z placówek CM Enel-Med. W programie będą uczestniczyły warszawskie placówki Anel-Med: Atrium i Puławska. Poza stolicą pacjenci będą mieli dostęp do specjalistycznej pomocy w pięciu największych polskich miastach w oddziałach Enel-Med: Grunwaldzka w Gdańsku, Manufaktura w Łodzi, Galeria Krakowska, Kupiec Poznański oraz Arkady Wrocławskie.

– Od wielu lat przyjeżdżają do nas pacjenci z różnych rejonów Polski, jednak na etapie diagnostyki podróże do Warszawy są uciążliwe. Teraz pacjenci będą mogli przechodzić pierwszy etap leczenia i w części przygotować się do zabiegów również poza Warszawą. To ważne, że konsultacje ginekologa, urologa, androloga, badania analityczne i obrazowe, czy zabiegi operacyjne będą mogły się odbywać blisko miejsca zamieszkania. My natomiast oferujemy najbardziej zaawansowane techniki wspomaganego rozrodu, unikalne w skali kraju doświadczenie – wiedzę oraz nowoczesne laboratorium IVF. Mam nadzieję, że dla wszystkich starających się par, ta nowa forma współpracy uczyni bardziej dostępnym diagnozowanie i leczenie niepłodności prowadzone zgodnie ze standardami ESHRE, PTMR i naszą praktyką – mówi dr Piotr Lewandowski, kierownik Przychodni nOvum.

Program „nOvum i Enel-Med” jest skierowany do par, które bezskutecznie starają się o dziecko. W ramach współpracy szczególny nacisk kładziony jest na właściwą i szybką diagnostykę oraz dobór najwłaściwszych metod leczenia, co ma kluczowe znaczenie w skuteczności terapii niepłodności. Lekarze obu firm ściśle ze sobą współpracują, a każda pacjentka lub para będzie miała dedykowanego lekarza prowadzącego. W program włączeni są, poza ginekologami, także endokrynolodzy, interniści, urolodzy oraz psycholodzy.

– Wierzę, że współpraca firm z wieloletnim doświadczeniem medycznym wpłynie pozytywnie na leczenie niepłodności w Polsce, począwszy od diagnostyki, przygotowania do zabiegów, poprzez ich realizację i uzyskanie ciąży. I co najważniejsze – skróci się czas całego procesu leczenia i zwiększy dostępność do doświadczonych specjalistów – mówi Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, problem niepłodności dotyczy około 15% par w wieku rozrodczym. Ocenia się, że przyczyna braku posiadania dziecka równie często leży po stronie męskiej jak i żeńskiej (po 50%). W 30% dotyczy tylko mężczyzny lub tylko kobiety natomiast w ok. 20% przyczyna jest wspólna. Dzisiejszy stan wiedzy medycznej pozwala na określenie bezpośredniej przyczyny tylko lub aż w 85-90% przypadków, zarówno u kobiet jak i mężczyzn. W około 10-15% mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyny współczesna medycyna nie potrafi znaleźć.

– Należy podkreślić, że ograniczenia diagnostyczne nie oznaczają, że takiej pary nie można skutecznie leczyć. Jest wiele par, u których nie udało się jednoznacznie określić powodu braku ciąży, a jednak np. dzięki zastosowaniu zabiegu in vitro udało się doprowadzić do ciąży i urodzenia dziecka – dodaje dr Katarzyna Kozioł, kierownik Laboratorium IVF Przychodni nOvum.

Przychodnia leczenia niepłodności nOvum działa od 18-tu lat. Dzięki leczeniu niepłodności różnymi metodami, w nOvum uzyskano już 12 500 ciąż. nOvum to jeden z pierwszych polskich ośrodków specjalizujących się w zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego. To tutaj wykonano po raz pierwszy w Polsce ciążę po zabiegu: mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI), pobrania plemników z najądrza (ICSI PESA) z użyciem komórki jajowej poddanej dojrzewaniu w laboratorium (IVM), z użyciem rozmrożonej komórki jajowej i z wykorzystaniem komórki jajowej badanej pod kątem genetycznym (przy pomocy biopsji ciałka kierunkowego). Przychodnia przyjmuje około 8 000 tys. pacjentów rocznie, co przekłada się na 35 tysięcy konsultacji. W nOvum wykonuje się 1 500 zabiegów in vitro rocznie, co oznacza 17% wszystkich zabiegów tego typu w Polsce, oraz ponad 1200 transferów zarodków po kriokonserwacji, co stanowi 35% kriotransferów wykonywanych w Polsce (dane za 2010 r.).

Centrum Medyczne Enel-Med działa w Polsce od 1993 r. Obecnie na sieć medyczną Enel-Med składa się kilkaset placówek medycznych w całej Polsce. Wśród nich są własne oddziały Centrum zlokalizowane w Warszawie (Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie) oraz wielospecjalistyczny szpital (na warszawskim Zaciszu) funkcjonujący od 1998 roku i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum. Enel-Med posiada także własne oddziały i pracownie diagnostyczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt do wykonywania rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej (Bielany, Oddział Centrum i Zacisze w Warszawie, Lublin, Łomża, Mielec, Poznań, Wołomin, Konin, Gdańsk). Enel-Med oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia. Z usług Enel-Med korzysta ponad 300 tys. pacjentów.

Tylko w 2011 roku około 24 000 pacjentek w wieku 25-40 lat odbyło konsultacje ginekologiczne nie związane z prowadzeniem ciąży. Biorąc pod uwagę czynniki zawodowe i społeczne można szacować, że u około 10% z nich istnieje problem z zajściem w ciążę.