Enel-Med: badanie dotyczące leczenia stomatologicznego

0
879

Centrum Medyczne Enel-Med zleciło przeprowadzenie badań dotyczących leczenia stomatologicznego Polaków. Z badań przeprowadzonych przez PBS wynika, że aktywny zawodowo Polak odwiedza dentystę raz w roku.

Główną przyczyną wizyty jest najczęściej nagły ból zęba. Z badań wynika, że Polacy stronią od profilaktyki, ponieważ boją się wizyt u dentysty. W efekcie nie przywiązują dużej wagi do przeglądów stomatologicznych. Tylko co czwarty respondent decyduje się na odwiedzenie gabinetu w celu wykonania przeglądu stomatologicznego. Do kontroli stanu jamy ustnej dwukrotnie bardziej skłonne są osoby z wykształceniem wyższym (35 proc.) niż podstawowym i zawodowym (16 proc.) oraz kobiety (32 proc.) niż mężczyźni (22 proc.). Większą wagę do profilaktyki jamy ustnej przywiązują osoby młodsze, w wieku 18-30 lat, niż osoby starsze.

Z badań wynika, że Polacy boją się dentysty. Strach przed samą wizytą w gabinecie stomatologicznym to drugi, po cenie usługi, najczęściej wymieniany czynnik wpływający na częstotliwość wizyt u stomatologa i szczególnie duża bariera wśród mężczyzn (35 proc. wskazań). Przeszkodą jest też brak wolnego czasu (23 proc.) oraz odległe terminy w publicznej służbie zdrowia (20 proc.).

Z raportu przygotowanego przez OECD wynika, że liderami pod względem średniej częstotliwości wizyt u dentysty w ciągu 12 miesięcy są Japończycy (3,2), mieszkańcy Izraela (2,3), Holendrzy i Belgowie (po 2,1),a także Czesi (1,8). Polacy odwiedzają gabinet stomatologiczny raz w roku. Rzadziej od nas do stomatologa chodzą Meksykanie (zaledwie 0,1 w ciągu 12 miesięcy), ale również Turcy (0,3), Chińczycy (0,7), Luksemburczycy (0,6) i Brytyjczycy (0,7).

Enel-Med obchodzi w 2013 roku 20-lecie swojej działalności, a początki firmy wiążą się z gabinetem stomatologicznym, który powstał na warszawskim Zaciszu. Enel-Med to jedna z pierwszych w Polsce klinik stomatologicznych, która od 1993 roku oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne wraz z diagnostyką radiologiczną. To również jeden z pierwszych ośrodków stomatologicznych w Polsce, który wprowadził zabiegi wszczepiania implantów (w roku 1996) oraz leczenia aparatami stałymi (w roku 1995). Do chwili obecnej w Centrum zostało wszczepionych ponad 7 tysięcy implantów i wykonano ponad 19,5 tysiąca koron protetycznych w różnych technologiach. Enel-Med świadczy usługi w zakresie: stomatologii zachowawczej, implantologii, pedodoncji, chirurgii stomatologicznej, protetyki, higieny jamy ustnej, stomatologii estetycznej, ortodoncji, periodontologii.