Enel-Med.: innowacyjny rezonans i nowe aparaty USG

0
1799


Bardzo wysoka jakość badań, umożliwiająca postawienie trafnej diagnozy we wczesnym etapie rozwoju choroby, skrócenie czasu trwania badania nawet o połowę, a przede wszystkim większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów – to najważniejsze zalety nowego rezonansu 1,5 T oraz nowych aparatów USG, które trafiły do oddziałów Centrum Medycznego Enel-Med w całej Polsce.

Od połowy września 2014 roku badania rezonansu magnetycznego w  warszawskim Oddziale Zacisze są wykonywane na najnowszej generacji aparacie Optima MR 360 Advance 1,5 Tesli firmy GE. W porównaniu z dotychczasowym niskopolowym aparatem (0,2 T), nowy rezonans magnetyczny pozwala na uzyskanie obrazów o nieporównywalnie wyższej rozdzielczości i dokładności. Widząc więcej szczegółów, lekarze radiolodzy mogą przygotować dużo precyzyjniejszy opis badanych obszarów anatomicznych. Mają też możliwość postawienia trafnej diagnozy na znacznie wcześniejszych etapach rozwoju zmian chorobowych.

– Istotną przewagą nowego aparatu nad starym jest znaczne skrócenie czasu trwania badań. Przykładowo, badanie zajmujące dotychczas 40-60 minut potrwa tylko 20-30 minut. To oznacza, że pacjent będzie musiał pozostać w bezruchu dwa razy krócej. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych oraz dzieci – mówi dr Maciej Siczek, z-ca dyrektora medycznego do spraw diagnostyki obrazowej Enel-Med.  – Co więcej, jeśli w trakcie badania pacjent się poruszy, system sam zredukuje artefakty ruchowe. Dzięki temu uzyskany obraz nie straci na jakości i nie będzie konieczności powtarzania poszczególnych sekwencji, a tym samym wydłużania badania.

Większy komfort i bezpieczeństwo pacjentów podczas wykonywanych badań wynika również z zastosowania w systemie Optima specjalnego oprogramowania do badań naczyniowych, bez dożylnego podawania kontrastu (np. mózgu, jamy brzusznej lub kończyn).

Nowy aparat ma znacznie szerszy zakres zastosowań klinicznych. Dzięki zainstalowaniu innowacyjnego magnesu (o większej indukcji pola magnetycznego 1,5 Tesli), wyposażeniu w zestaw dodatkowych specjalistycznych cewek diagnostycznych oraz innowacyjnemu oprogramowaniu klinicznemu umożliwia wykonywanie wielu specjalistycznych badań diagnostycznych, takich jak:

• badania neurologiczne (mózgowie, wszystkie odcinki kręgosłupa, morfologia, wolumetria, dyfuzja, perfuzja mózgu i rdzenia kręgowego, funkcjonalny rezonans mózgu, spektroskopia, traktografia – obrazowanie przebiegu włókien nerwowych w mózgu i zakończeń nerwowych w rdzeniu przedłużonym),
• badania ortopedyczne (stawy, kości, mięśnie, więzadła, tkanki miękkie, obrazowanie przestrzeni wewnątrzstawowej z kolorowym mapowaniem chrząstki),
• badania narządów jamy brzusznej (wątroba, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza, drogi żółciowe),
• badania jelita cienkiego (enterografia) i końcowego odcinka jelita grubego,
• badania narządów miednicy mniejszej (gruczoł krokowy, macica, jajniki),
• badania naczyniowe bez użycia środka kontrastowego lub z kontrastem (naczynia mózgowe, naczynia jamy brzusznej i kończyn),
• badania serca,
• badania onkologiczne.

Pod koniec roku u2014 ruchomione zostaną kolejne nowe rezonanse magnetyczne (3 Teslowe) w powstających placówkach Centrum Medycznego Enel-Med w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie.

Następnym krokiem w rozwoju diagnostyki w Enel-Med był zakup dwunastu nowoczesnych aparatów ultrasonograficznych z serii Voluson. Będą one służyć przede wszystkim do specjalistycznych badań: ginekologicznych, prenatalnych, położniczych oraz radiologicznych.

Aparat  Voluson VS6 ’11 jest aparatem wielofunkcyjnym, sprawdza się z powodzeniem w badaniach w prezentacji 2D, w badaniach dopplerowskich, ginekologicznych, położniczych (w tym 3/4D) oraz w badaniach narządu ruchu. Dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych i programowych, wysokie możliwości diagnostyczne aparatu  pozwalają na wykorzystywanie go zarówno do badań przesiewowych, ambulatoryjnych,  jak i badań referencyjnych, gdzie wymagane jest wykorzystywanie wielu funkcji.
– Jedną z istotnych funkcji nowych aparatów ultrasonograficznych jest technologia  SonoNT, która umożliwia bezinwazyjny, automatyczny i wymierny pomiar przezierności fałdu karkowego u płodu. Ocena przezierności karku jest najbardziej efektywnym markerem trisomii 21, czyli zespołu Downa i innych poważnych wad chromosomowych. Badanie pozwala również wykryć wiele wad płodu, zespoły genetyczne i niekorzystny przebieg ciąży – mówi dr Jolanta Sadowska, konsultant medyczny ds. ultrasonografii w Enel-Med.

Aparaty ultrasonograficzne zostały już zamontowane w większości oddziałów warszawskich, jak również w Łodzi i Wrocławiu. W 2015 roku będą dostępne dla pacjentów także w Oddziale Zacisze, w nowej placówce w Katowicach oraz specjalistycznej przychodni w Warszawie.

Centrum Medyczne Enel-Med. S.A. istnieje od 1993 roku. Od 2011 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych.  Oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.

Na ogólnopolską sieć medyczną Enel-Med składają się wieloprofilowe oddziały własne, zlokalizowane w Warszawie (Promenada, Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie), sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych (Sonoco w Łodzi, Philips w Pile, NBP i Millennium w Warszawie, LG Display Poland w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Biskupice Podgórne, Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, Przychodnia Przyzakładowa w Rossmann SDP w Łodzi) oraz dwa szpitale w Warszawie: wielospecjalistyczny Szpital Zacisze, funkcjonujący od 1998 roku (wykonujący operacje z zakresu: ginekologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii naczyniowej i ogólnej) i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum, gdzie wybitni lekarze operatorzy przeprowadzają innowacyjne zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ręki. Ogólnopolska sieć medyczna Enel-Med obejmuje również około1 250 placówek partnerskich w całej Polsce.

Centrum zatrudnia wybitnych lekarzy w prawie 60 specjalnościach, między innymi ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. Enel-Med świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. Prestiżowy Program 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół Enel-Med liczy obecnie około  1 900  osób, w tym  prawie 1000 lekarzy i około 500 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. Z usług Enel-Med korzysta ponad 300 tysięcy pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje pracowników 1 800 firm.

W 2004 roku Centrum uzyskało Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z wymogami normy ISO 9001:2000, a re-certyfikacja przeprowadzona w styczniu 2010 roku zakończyła się rekomendacją do wydania certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008. W 2013 roku Enel-Med otrzymał tytuł DOBRA MARKA 2013 – Jakość, Zaufanie, Renoma w kategorii Opieka medyczna dla firm, przyznawany przez redakcje Biznes Trendy w Rzeczpospolitej i Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej najbardziej rozwojowym i najbardziej rokującym markom na rynku polskim.