Enel-Med: jedna czwarta aktywnych zawodowo cierpi na schorzenia laryngologiczne

0
972


Ponad jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków cierpi z powodu schorzeń laryngologicznych, jednak co trzecia osoba nie stosuje żadnych metod leczenia. Najczęściej do lekarza zgłaszają się dopiero wtedy, gdy dolegliwości staną się szczególnie uciążliwe. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w maju 2013 roku przez PBS, na zlecenie Centrum Medycznego Enel-Med.

Polacy najczęściej skarżą się na problemy z chrapaniem lub bardzo niebezpiecznym bezdechem nocnym (26,5 proc.), a także bólem zatok i głowy oraz uporczywym katarem (11,3 proc). Pomimo że objawy te w znacznym stopniu obniżają komfort życia, zaledwie jedna na sześć osób deklaruje szukanie pomocy u specjalisty. Podobny odsetek badanych (17,2 proc.) twierdzi, że wystarczy stosować domowe metody lub leki dostępne bez recepty. Wśród cierpiących z powodu chorób laryngologicznych, trzy osoby na dziesięć nie korzystają z pomocy lekarza i nie stosują żadnych innych sposobów radzenia sobie z tymi dolegliwościami.

– Niegroźne z pozoru chrapanie jest często pierwszym objawem poważnej i coraz powszechniejszej choroby, jaką jest obturacyjny bezdech senny. Jak wynika z badań epidemiologicznych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, OBS może dotyczyć nawet miliona osób w Polsce. Zaburzenia oddychania podczas snu mogą być źródłem lub nasilać objawy już istniejących chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze czy płucne, choroba niedokrwienna i zaburzenia rytmu serca, ale także nietolerancja glukozy oraz cukrzyca. Połowa osób cierpiących z powodu bezdechu ma zaburzenia libido. Szacuje się, że blisko 1/3 pacjentów przynajmniej raz w życiu zasnęła za kierownicą, a co drugi codziennie odczuwa senność w czasie prowadzenia samochodu. Z kolei badania kierowców samochodów ciężarowych przeprowadzone w USA wykazały, że kierowcom z OBS zdarza się to dziewięć razy częściej niż pozostałym użytkownikom dróg – mówi dr n. med. Krzysztof Byśkiniewicz, specjalista chorób płuc oraz chorób wewnętrznych z  Centrum Medycznego Enel-Med.

Blisko połowa badanych, u których występowały problemy laryngologiczne, byłaby skłonna zdecydować się na leczenie operacyjne przy założeniu, że dolegliwości zostaną raz na zawsze wyleczone. Natomiast co piąty badany stwierdził, że zdecydowanie nie poddałby się zabiegowi.

W przypadku zapalenia zatok, najpowszechniej wykonywana jest endoskopowa operacja nosa i zatok (FESS), polegająca na odblokowaniu naturalnych ujść zatok do nosa przez usunięcie zmian chorobowych lub nieprawidłowości anatomicznych struktur nosa. Przeprowadzana jest ona wewnątrznosowo, bez konieczności dokonywania cięć skóry w obrębie twarzy. Użycie narzędzi tnących maksymalnie ogranicza ilość usuwanych tkanek, co tym samym minimalizuje uszkodzenia niezmienionej chorobowo błony śluzowej i skraca czas gojenia.

Ostatnie kilkanaście lat to duży postęp w technikach operacyjnych w laryngologii. Dzisiejsze zabiegi, dzięki nowoczesnym narzędziom, stały się bardziej przyjazne, a co ważniejsze – w dużo większym stopniu oszczędzają operowane tkanki, dzięki czemu ból i dyskomfort związane z operacją są zminimalizowane. Co więcej, proces gojenia jest krótszy, a powrót do pełnej sprawności szybszy niż po zabiegach wykonanych technikami klasycznymi. Obecnie operacje laryngologiczne nazywamy zabiegami czynnościowymi lub funkcjonalnymi. Zaliczamy do nich Funkcjonalną Endoskopową Operację Zatok (FEOZ), której rozwinięciem jest Cewnikowanie Endoskopowe Zatok. Oba te zabiegi spełniają najwyższe standardy nowoczesnej laryngologii.

Zabiegi te są wykonywane w Szpitalu Enel-Med Zacisze znajdującym się w Warszawie przy ulicy Gilarskiej 86 C. Placówka posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na zabiegi w zakresie otolaryngologii. Enel-Med prowadzi także w Warszawie Szpital Centrum, zlokalizowany przy Alei Solidarności, placówki ambulatoryjne w największych miastach Polski oraz  pracownie diagnostyczne zlokalizowane w Warszawie – Bielany i Zacisze oraz w Lublinie, Łomży, Mielcu, Poznaniu, Wołominie, Koninie i Gdańsku.

Badanie „Problemy laryngologiczne i ich leczenie” przeprowadzone zostały przez PBS w ramach badania Omnibus, na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 25-55 lat. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 24-26 maja 2013 roku.