Enel-Med: kontynuacja działań inwestycyjnych w I kwartale 2016

0
997

Pierwszy kwartał 2016 roku oznaczał dla Centrum Medycznego Enel-Med kontynuację działań inwestycyjnych zgodnie z ogłoszoną strategią rozwoju. W tym okresie otwarta została kolejna przychodnia ogólnomedyczna zlokalizowana w Warszawie, przy ulicy Postępu oraz druga placówka w Katowicach, wyposażona w 3-teslowy rezonans magnetyczny GE  Signa HDxt –  jedno z najbardziej nowoczesnych urządzeń tego typu w Polsce.

Na początku stycznia 2016 roku Grupa Enel-Med rozpoczęła także prowadzenie domu długoterminowej opieki nad osobami starszymi w Ksawerowie pod Łodzią. Placówka ta zapewnia całodobową opiekę osobom w podeszłym wieku, niepełnosprawnym, a także przewlekle chorym. Ośrodek zapewnia również rehabilitację leczniczą w warunkach ambulatoryjnych.

W pierwszym kwartale 2016 roku spółka osiągnęła 65,2 mln zł przychodów, jest to wzrost o 16 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015, jednak wzmożone działania inwestycyjne w czwartym kwartale 2015 roku oraz w pierwszych miesiącach 2016 roku przyczyniły się do zwiększenia kosztów, co wpłynęło na wyniki finansowe spółki, w tym stratę netto, która wyniosła 0,3 mln zł.

– W czwartym  kwartale 2015 roku  i pierwszym  kwartale 2016 roku Grupa Enel-Med łącznie wydała na inwestycje około 24 mln zł, z czego 19 mln zł zostało wydane w 2015 roku, a 5 mln w 2016 roku. Niemniej jednak na wynik finansowy pierwszego kwartału największy wpływ miał wzrost kosztów stałych nowych placówek. Należy pamiętać ze otwarcie nowych placówek zawsze powoduje skokowy wzrost kosztów, które z czasem są niwelowane wzrastającymi przychodami – mówi Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med S.A.

Wydatki inwestycyjne wpływają głównie na wzrost amortyzacji, która w pierwszym kwartale 2016 roku była o 27,4 procent wyższa niż w analogicznym okresie roku 2015 (wyniosła ona o około 700 tys. zł więcej niż w 2015 roku).
– Osiągnięty wynik brutto pierwszego kwartału 2016 roku jest lepszy o 626 tys. zł w stosunku do wewnętrznej niepublikowanej projekcji finansowej zarządu – dodaje Adam Rozwadowski.

W kwietniu 2016 roku otwarta została druga klinika medycyny sportowej – Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport przy ulicy Myśliwieckiej w Warszawie, tym razem dedykowana głównie dzieciom i młodzieży. W placówce znajduje się także Centrum Treningu Personalnego z ponad 100-metrową, profesjonalnie wyposażoną strefą treningową oraz Centrum Odnowy Biologicznej.

W kolejnych miesiącach 2016 roku spółka nadal będzie otwierać placówki medyczne w dużych aglomeracjach miejskich. Nowe inwestycje finansowane będą ze środków własnych Grupy Kapitałowej oraz zewnętrznych źródeł finansowania. Wszystkie nowe inwestycje planowane i realizowane będą z zachowaniem bezpieczeństwa finansowego.

Centrum Medyczne Enel-Med S.A. istnieje od 1993 roku. Od 2011 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Enel-Med oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.

Na ogólnopolską sieć medyczną Enel-Med składają się wieloprofilowe oddziały własne, zlokalizowane w Warszawie (Promenada, Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie, West Gate) oraz Katowicach (Chorzowska, Ligocka), sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych (Sonoco w Łodzi, Philips w Pile, NBP i Millennium w Warszawie, LG Display Poland w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Biskupice Podgórne, Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, Przychodnia Przyzakładowa w Rossmann SDP w Łodzi), klinika medycyny estetycznej Estell, dwie kliniki medycyny sportowej Enel-Sport oraz dwa szpitale w Warszawie: wielospecjalistyczny Szpital Zacisze, funkcjonujący od 1998 roku, który oferuje operacje z zakresu: ginekologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii naczyniowej i ogólnej, i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum, gdzie wybitni lekarze operatorzy przeprowadzają innowacyjne zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ręki. Sieć Enel-Med obejmuje również prawie 1.400 placówek partnerskich w całej Polsce.

Centrum zatrudnia lekarzy w prawie 60 specjalnościach, między innymi ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. Enel-Med świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. Prestiżowy Program 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół Enel-Med liczy obecnie około 2300 osób, w tym ponad 1100 lekarzy i ponad 550 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. Z usług Enel-Med korzysta prawie 700 tysięcy pacjentów. W ramach programu Enel-Care Centrum obsługuje pracowników prawie 3000 firm.

Centrum Medyczne Enel-Med posiada certyfikat ISO 9001.