Enel-Med: nowatorska operacja w Szpitalu Centrum

0
1186

19 października 2015 roku w Szpitalu Centrum Enel-Med odbył się kolejny innowacyjny zabieg ortopedyczny. Doktor n. med. Cezary Michalak po raz pierwszy w Polsce zastosował do korekcji palucha koślawego zespolenie z metalu biowchłanialnego – stopu magnezu o nazwie Magnezix. Metoda ta pozwala wyeliminować konieczność usuwania implantu w późniejszym terminie.

– Operacyjna korekcja palucha koślawego, która przebiega z użyciem zespolenia z metalu biowchłanialnego jest całkowitą nowością. Standardowo taką operację wykonuje się przy użyciu metalu, który pozostawia się na stałe w kości lub z polimerów biowchłanialnych – wyjaśnia dr Cezary Michalak, chirurg ortopeda ze Szpitala Centrum Enel-Med.

Metal znajdujący się w organizmie może stać się przyczyną powikłań pooperacyjnych, takich jak reakcja alergiczna lub metaloza, czyli oddziaływanie jonów metali bądź produktów korozji implantu na tkanki. Wówczas konieczny jest kolejny zabieg w celu usunięcia metalu. Zastosowanie implantu biowchłanialnego wyklucza podobne zagrożenia. Do wytwarzania zespoleń ortopedycznych są stosowane również biowchłanialne polimery, na przykład polilaktydy, są one jednak mniej wytrzymałe niż metale i niekiedy nie są dobrze tolerowane przez tkankę kostną. Natomiast stop z metalu biowchłanialnego, czyli rozpuszczalnego w organizmie, wydaje się obiecujący, gdyż ma większą wytrzymałość mechaniczną i jest „bardziej przyjazny” dla organizmu niż biowchłanialny polimer.

– Zabieg z użyciem innowacyjnego implantu można przeprowadzić u prawie każdej osoby cierpiącej na deformację typu palucha koślawego. Wcześniej pacjent musi przejść odpowiednie badania kliniczne i obrazowe – dodaje ortopeda.

Paluch koślawy, potocznie nazywany haluksem, to częsta dolegliwość, która w około 90 procentach występuje u kobiet. Polega na bocznym odchyleniu największego palca stopy w stawie śródstopno-palcowym palucha połączonym z jego deformacją. To schorzenie ma charakter postępujący; z czasem może doprowadzić do zniekształcenia kolejnych palców, a w konsekwencji do znacznego ograniczenia sprawności chodu i upośledzenia codziennego funkcjonowania. Ponad 70 procent pacjentów cierpiących na haluksy ma w rodzinie osobę z problemem palucha koślawego.

– Uwarunkowania genetyczne to jedno, istotną rolę odgrywają czynniki środowiskowe. Otyłość, obuwie na obcasie czy praca stojąca – to główne przyczyny powstawania zniekształceń w stawie śródstopno-palcowym palucha – wyjaśnia dr Cezary Michalak.

Centrum Medyczne Enel-Med istnieje od 1993 roku. Od 2011 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.

Na ogólnopolską sieć medyczną Enel-Med składają się wieloprofilowe oddziały własne, zlokalizowane w Warszawie (Promenada, Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Centrum, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański), Wrocławiu (Arkady Wrocławskie, West Gate) i Katowicach (Chorzowska), sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych (Sonoco w Łodzi, Philips w Pile, NBP i Millennium w Warszawie, LG Display Poland w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Biskupice Podgórne, Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, Przychodnia Przyzakładowa w Rossmann SDP w Łodzi), Klinika Medycyny Estetycznej Estell oraz dwa szpitale w Warszawie: wielospecjalistyczny Szpital Zacisze, funkcjonujący od 1998 roku (operacje z zakresu: ginekologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii naczyniowej i ogólnej) i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum, gdzie lekarze operatorzy przeprowadzają innowacyjne zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ręki. Ogólnopolska sieć medyczna ENEL-MED obejmuje również ponad 1300 placówek partnerskich w całej Polsce.

Centrum zatrudnia wybitnych lekarzy w prawie 60 specjalnościach, między innymi ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. Enel-Med świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. Prestiżowy Program 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół Enel-Med liczy obecnie około 2300 osób, w tym ponad 1100 lekarzy i ponad 550 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. Z usług Enel-Med korzysta prawie 700 tysięcy pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje pracowników prawie 3000 firm.

W 2004 roku Centrum Medyczne wdrożyło system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001, którego ostatnia re-certyfikacja, przeprowadzona w styczniu 2013 roku, zakończyła się przedłużeniem do lutego 2016 roku certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008. Potwierdzeniem wysokiej jakości usług oraz obsługi klienta są liczne wyróżnienia i nagrody przyznane firmie.