Enel-Med: nowatorska operacja w Szpitalu Centrum

0
1048


9 grudnia 2013 roku, po raz pierwszy w Polsce, dr Adrian Rymarczyk – ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum Enel-Med, przeprowadził pionierską operację na dotkniętym zwyrodnieniami stawie kolanowym u pacjenta aktywnie uprawiającego sport.

Podczas jednego, małoinwazyjnego zabiegu wszczepił pacjentowi nowatorski implant KineSpring oraz dokonał rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Zastosowane nowoczesne techniki operacyjne umożliwią szybki powrót do pełnej aktywności ruchowej.

Osteoartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawów, przez WHO uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że cierpi na nią około 2 mln Polaków. Dzięki systemowi KineSpring, pacjenci z osteoartrozą nie będą musieli poddawać się radykalnym metodom leczenia polegającym na cięciu kości, czyli osteotomii lub endoprotezoplastyce (wymiana stawu na sztuczny) oraz rezygnować z aktywnego stylu życia.

Nowatorska, minimalnie inwazyjna metoda polega na wszczepieniu podskórnie, ale zewnątrzstawowo implantu typu amortyzator, który przenosi przeciążenia działające na kolana.
– KineSpring został zaprojektowany tak, aby odciążyć stronę przyśrodkową stawu o około 13 kg. Dzięki takiemu rozwiązaniu procesy wycierania się chrząstki stawowej oraz niszczenia i deformacji stawu zostaną spowolnione, co umożliwi przede wszystkim eliminowanie bólu, a także regenerację w obrębie stawu i odłożenie bardziej inwazyjnych operacji o kilka, a nawet kilkanaście lat – wyjaśnia dr Adrian Rymarczyk, ortopeda traumatolog ze Szpitala Centrum Enel-Med. – Zabieg ten umożliwia pacjentowi szybki powrót do pełnej sprawności, już po 2 – 6 tygodniach od operacji, dlatego jest szczególnie atrakcyjny dla sportowców i osób żyjących aktywnie – dodaje.

Pacjent, u którego zastosowano tą innowacyjną metodę leczenia, czynnie uprawia sport, jednak ze względu na zerwane wiele lat temu więzadło krzyżowe oraz postępujące szybko zwyrodnienie stawu kolanowego, odczuwał narastający ból i brak stabilności, które ograniczały jego aktywność.
– Mam nadzieję, że po pomyślnym zabiegu oraz zakończeniu okresu pełnej rehabilitacji, wrócę do czynnego uprawiania sportu. Stabilność kolana oraz ogólne jego sprawne funkcjonowanie są do tego warunkiem koniecznym. Wierzę, że mój stan będzie na tyle dobry, że już wkrótce będę mógł pograć w tenisa i pobiegać – wyjaśnia pacjent.

Pooperacyjny dyskomfort mija z reguły wraz ze zniknięciem opuchlizny oraz wygojeniem tkanek i ran skórnych.
– W zabiegu stosuje się jedynie dwa małe nacięcia, a szwy zdejmowane są zaledwie po tygodniu. Pełne obciążanie stawu możliwe jest już w chwilę po zabiegu – podkreśla dr Rymarczyk.

System KineSpring kierowany jest do pacjentów, którym nieoperacyjne sposoby leczenia nie przynoszą ulgi i poprawy sprawności ruchowej, a którzy boją się inwazyjnego leczenia operacyjnego oraz wielomiesięcznej rehabilitacji. Pozwala wrócić do pełnej sprawności ruchowej i aktywnego stylu życia w bardzo krótkim czasie po zabiegu. Metoda ta jest w pełni odwracalna i umożliwia skorzystanie z innych metod leczenia w przyszłości.

Podczas przeprowadzonej pionierskiej operacji, poza wszczepieniem implantu, dr Rymarczyk podjął się także rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego metodą artroskopową. Dzięki połączeniu obu procedur, pacjent został poddany tylko jednemu zabiegowi, co umożliwi skrócenie okresu rekonwalescencji i rehabilitacji, a czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej będzie dwukrotnie krótszy.

Szpital Centrum to drugi szpital Enel-Med w Warszawie. Zlokalizowany jest przy Alei Solidarności 128. Placówka jest wyposażona w dwie sale operacyjne, salę pooperacyjną oraz 30 łóżek w klimatyzowanych pokojach z łazienkami dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych. W szpitalu wykonywane są zabiegi w zakresie chirurgii kręgosłupa, chirurgii ręki, neurochirurgii oraz ortopedii. Przy szpitalu działa Centrum Diagnostyczne, wyposażone w RTG,  tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny. Wykonywane są tutaj badania USG oraz USE (sonoelastografia).