Enel-Med: nowe badania diagnostyczne

0
1007


Centrum Medyczne Enel-Med rozwinęło swoją ofertę badań ginekologicznych o kolposkopię. Jest to badanie, które zwiększa szanse na wykrycie niebezpiecznych zmian nowotworowych. Badanie njest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt badania wynosi 200 zł, posiadacze karty pacjenta mają 10 procent zniżki.

Badanie dostępne jest w warszawskim Oddziale Enel-Med przy ulicy Domaniewskiej.

– Kolposkopia jest metodą stosowaną głównie w wykrywaniu raka szyjki macicy, który jest nowotworem postępującym stosunkowo wolno. Wykrycie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych jest możliwe przy zastosowaniu połączonej diagnostyki cytologicznej i kolposkopowej – mówi dr Aneta Tramś-Sujka, konsultant ds. ginekologii w Centrum Medycznym Enel-Med.

Dzięki kolposkopii udaje się wykryć wczesną postać raka szyjki macicy w stadium, kiedy nie daje on jeszcze objawów klinicznych. Czułość badania kolposkopowego we wczesnej fazie nowotworu wynosi 81-97%, zaś połączenie kolposkopii z badaniem cytologicznym daje w tych przypadkach wynik niemal 100%.. Dzięki kolposkopii możliwe jest też wykrycie i wyłączenie z dalszego postępowania ok. 60-80% zmian łagodnych, nie stwarzających zagrożenia dysplazją ani rakiem.

– Badanie umożliwia pobieranie celowanych wycinków z podejrzanych zmian. Powinno poprzedzać każdy zabieg na szyjce macicy. Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i nowotworowych pozwala bowiem na zastosowanie oszczędzających metod leczenia, co ma istotne znaczenie zwłaszcza u młodych, pragnących potomstwa kobiet i daje szanse na całkowite wyleczenie. Diagnostyka zmian w obrębie szyjki macicy (podejrzanych onkologicznie) powinna opierać się na skojarzonym badaniu kolposkopowo-cytologicznym – komentuje dr Tramś-Sujka.