Enel-Med.: pierwsze operacje w nowym szpitalu

0
874


18 czerwca 2012 roku w nowo otwartym Szpitalu Centrum przy al. Solidarności w Warszawie, należącym do Centrum Medycznego Enel-Med, odbyły się pierwsze operacje. Wśród nich, wykonywana bardzo nowoczesną metodą polegającą na zastosowaniu tzw. miękkich implantów, rekonstrukcja więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego u pacjenta z nawykowym zwichnięciem rzepki.

Operacja polegała na umiejscowieniu w rzepce dwóch tzw. miękkich implantów. Zastąpiły one tytanową czy biowchłanialną „kotwicę” tradycyjnych implantów. Dr Adrian Rymarczyk zastosował tę metodę jako jeden z pierwszych ortopedów na świecie około siedem lat temu przy wykorzystaniu małych cięć (co powoduje mniejszą traumatyzacją tkanek i lepszy efekt kosmetyczny), modyfikując  opisywaną w literaturze inną metodę – cięciem tradycyjnym jak przy endoprotezach. Ta modyfikacja stała się „złotym standardem” na świecie około cztery lata temu.

Po operacji, pacjent został od razu zabezpieczony stabilizatorem, a rehabilitacja przyłóżkowa rozpoczęła się niemal natychmiast. Hospitalizacja trwała jedną noc po zabiegu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod w przypadku nawracających zwichnięć rzepki (unieruchomienie w gipsie, operacje bez rekonstrukcji więzadła), zastosowana metoda zapewnia stabilność i umożliwia powrót do pełnego, normalnego funkcjonowania po ok. 4-6 miesiącach. Zapobiega bowiem nie tylko nieustannym kontuzjom, lecz także dalszej destrukcji kolana, bólowi i zmianom zwyrodnieniowym kolana.

Szpital Centrum jest drugim w Warszawie prywatnym szpitalem uruchomionym przez Enel-Med. Specjalizuje się w chirurgii, ortopedii i chirurgii ręki. Wraz z Oddziałem Diagnostycznym, który znajduje się w tym samym budynku, tworzy nowoczesną placówkę, w której pacjent przechodzi cały zamknięty cykl leczenia – od konsultacji, przez diagnostykę i operację, aż po rehabilitację przyłóżkową. Operacje planowane na najbliższe tygodnie to artroskopowe rekonstrukcje więzadła krzyżowego, operacje i szycie łąkotek, operacje balansujące tor rzepki. Pod koniec czerwca wybitny chirurg ręki dr Paweł Nowicki przeprowadzi pierwsze operacje z zakresu chirurgii ręki.