Enel-Med.: pierwsze operacje z zakresu chirurgii ręki w Szpitalu Centrum

0
1267

Pod koniec czerwca  2012 w nowo otwartym Szpitalu Centrum przy alei Solidaności w Warszawie, należącym do Centrum Medycznego Enel-Med, odbyła się artroskopowa naprawa  nadgarstka z rekonstrukcją chrząstki trójkątnej, operacja niezmiernie rzadko wykonywana w naszym kraju.

Artroskopowa naprawa nadgarstka z rekonstrukcją chrząstki trójkątnej przypomina zabiegi laparoskopowe. Jest to skomplikowany i trudny zabieg. Jego przeprowadzenie wymaga specjalistycznych szkoleń i dużego zaangażowania ze strony lekarza i pacjenta.

– Bez szerokiego rozcinania powłok możemy przy pomocy narzędzi i kamery włożonych w 2 mm otwory przeprowadzić dokładną inspekcję uszkodzeń wewnątrz nadgarstka i jednocześnie dokonać naprawy – mówi dr Paweł Nowicki, chirurg ręki z Centrum Medycznego Enel-Med, który przeprowadził operację. –  To metoda uznawana za „złoty standard” przewyższająca skutecznością nowoczesne badania rezonansu magnetycznego. Dzięki operacji możliwa jest właściwa diagnoza źródła pochodzenia bólu oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Powodzenie zabiegu to zasługa dr. Pawła Nowickiego –  chirurga ręki, który jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce zdał prestiżowy, międzynarodowy egzamin z chirurgii ręki przed komisją europejską, złożoną z wybitnych chirurgów w tej dziedzinie. Aby do niego przystąpić, trzeba przeprowadzić i udokumentować kilkaset rodzajów specjalistycznych operacji.

W Szpitalu Centrum planowane są kolejne operacje z zakresu chirurgii ręki z zastosowaniem nowoczesnych metod np. staw rzekomy kości łódeczkowatej operowany przy pomocy tytanowej mini płytki. To nowa metoda wprowadzona kilka lat temu w Polsce przez dr. Pawła Nowickiego. Dzięki niej gips zdejmowany jest trzy razy szybciej niż w przypadku standardowych metod – po dwóch, a nie sześciu tygodniach. Wtedy też pacjent może rozpocząć ćwiczenia ręki.

Zaplanowane zostały także operacje endoskopowego leczenia cieśni nadgarstka (doświadczenie operatora to ponad 300 takich operacji w każdym roku), artroskopowej naprawy więzadeł nadgarstka, artroskopowej naprawy chrząstki trójkątnej nadgarstka, leczenie zespołu łokcia tenisisty, mini inwazyjnego leczenia przykurczu Dupuytrena z wykorzystaniem bardzo mało znanej w Polsce metody przezskórnej (propagowanej w Polsce przez dr. Nowickiego, który do tej pory wykonał ponad 100 takich operacji), korekcje kości promieniowej po źle wygojonych złamaniach nadgarstka, operacje w przypadku jałowej martwicy kości (choroba Kienboecka) i wiele innych.