Enel-Med pionierem e-zdrowia

0
457

Centrum Medyczne Enel-Med jako jedyne w Polsce daje pacjentom możliwość uzyskania „pełnowartościowej” e-wizyty, podczas której lekarz może przeprowadzić e-badanie, wypisać e-zwolnienie i e-receptę. Zaprezentowano to podczas tegorocznego Forum Ochrony Zdrowia, będącego częścią Forum Ekonomicznego w Krynicu-Zdroju.

Jednym z tematów poruszanych podczas Forum był temat digitalizacji usług medycznych i e-zdrowia. W bardzo ważnym panelu dyskusyjnych rozmawiano o tym jak transformacja cyfrowa służby zdrowia wpływa na zaangażowanie pacjenta i poprawę opieki medycznej.

Założyciel Enel-Med, Adam Rozwadowski wraz z między innymi Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Januszem Cieszyńskim oraz Bartoszem Marczukiem z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozmawiali o tym jak cyfrowa transformacja zmieni oblicze służby zdrowia w Polsce oraz jak ogromny rozwój niesie za sobą zmiana w prawie dotycząca przetwarzania danych medycznych oraz rozwoju telemedycyny. Rozmawiano o pilotażowym projekcie e -recepty wprowadzonym na początku tego roku w Siedlcach, Skierniewicach oraz w pilotażowej aptece w Krynicy.

Enel-Med jako jeden z nielicznych zdołał przyłączyć się do programu e-recepty. To pierwszy podmiot w województwie mazowieckim i największy jak do tej pory w Polsce. Na terenie organizowanego forum Enel-Med ustawił e-gabinet, w którym wystawienie e-recepty mogli przetestować wszyscy. W e-gabinecie można było połączyć się z lekarzem, wykonać e-konsultację oraz na przenośnym urządzeniu CheckMe, który ma wielkość karty kredytowej, dokonać badań EKG, pomiaru temperatury, saturacji i ciśnienia a wyniki były od razu widoczne dla konsultującego lekarza. Ponadto lekarz podczas e-wizyty, jeżeli pojawiły się wskazania, mógł wystawić e-receptę lub e-zwolnienie – to ewenement na skalę Polską, który wzbudził ogromne zainteresowanie osób przebywających na Forum, co potwierdziły tłumy zwiedzających. Całe stoisko powstało przy współpracy z Fundacją Zdrowia Publicznego Pro Bono.

Forum Ochrony Zdrowia to przedsięwzięcie, które skupia się na wymianie doświadczeń i publicznej debacie na temat systemu ochrony zdrowia. Udział w dyskusji biorą wszyscy interesariusze sektora zdrowotnego w Polsce i w Europie. Założyciel Enel-Med, Adam Rozwadowski wziął także udział w debacie „Wspólnie dla Zdrowia”. W ramach panelu dyskusyjnego wraz z przedstawicielami  NFZ, Ministerstwa Zdrowia, Federacji Pacjentów Polskich, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce rozmawiał o zasadach alokacji, czyli finansach jako najwyższej wartości zdrowotnej. W trakcie debaty podkreślono, że w celu uzyskania najlepszych efektów zdrowotnych niezbędna jest właściwa dystrybucja środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w Polsce, co nie jest łatwe i wymaga dobrze zdefiniowanych wskaźników i metod, które wskazywałyby na priorytety i zakres finansowania publicznego. Rozmawiano również o tym jak efektywnie zarządzać siecią szpitali oraz jak najefektywniej wykorzystać współistnienie sektora publicznego i prywatnego.

Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywało się od 4 do 6 września 2018 roku. Pracodawcy Medycyny Prywatnej byli partnerem tego przedsięwzięcia.