Enel-Med.: przełomowa operacja w Szpitalu Centrum

0
898

W Szpitalu Centrum, należącym do Enel-Med, została przeprowadzona rekonstrukcja niezrośniętej kości łódeczkowatej nadgarstka z przeszczepem mikrochirurgicznym kości z kolana. Metoda ta stosowana jest z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Złamanie kości łódeczkowatej to dość częsty uraz, do którego dochodzi w wyniku upadku na nadgarstek. Złamanie tej najważniejszej kości nadgarstka pozostaje bardzo często nierozpoznanym, w wyniku czego kość nie zrasta się (powstaje wtedy tzw. staw rzekomy). Stan taki doprowadza w ciągu kilku lat do destrukcji całego nadgarstka z powstaniem bolesnych zmian zwyrodnieniowych u młodych, aktywnych ludzi. Choroba nadgarstka ogranicza  codzienne życie – utrudnia  najprostsze  czynności, jak podpieranie się ręką czy odkręcenie słoika. Często uniemożliwia aktywne uprawianie sportu np.  jazdę na rowerze.

Operacja polegała na przeniesieniu odpowiedniego fragmentu kości kolana z żyłą i tętnicą, i wszczepieniu jej do uszkodzonej kości nadgarstka. Zabieg wymaga dużego doświadczenia  w odpowiednim wytypowaniu fragmentu kości do pobrania, dopasowania i zespolenia kości w nadgarstku oraz mikrochirurgicznego połączenia naczyń. W operacji, oprócz chirurga ręki dr. Pawła Nowickiego, uczestniczył jako obserwator dr Daniele Paravani z Rzymu – specjalizujący się w tego typu przeszczepach.

– Metoda zastosowana przy rekonstrukcji kości łódeczkowatej, polegająca na przeszczepie kości z kolana, jest powszechnie stosowana w wybranych ośrodkach zachodnioeuropejskich. W ciągu kilku lat wykonano po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt takich operacji – przy odpowiednich wskazaniach. Mam nadzieję, że będzie ona również z powodzeniem stosowana w Polsce – mówi dr Paweł Nowicki. – Jest szczególnie zalecana w najbardziej skomplikowanych uszkodzeniach najważniejszej kości nadgarstka, połączonych z zaburzeniami ukrwienia  dużego fragmentu  kości. Na świecie zostały przeprowadzone pierwsze próby wykorzystywania jej do operacji innych kości nadgarstka i przedramienia – dodaje dr Nowicki.

Technika ta zwiększa szansę na zrost przez odbudowanie krążenia uszkodzonej kości. Jest to możliwe dzięki dostarczeniu materiału kostnego z silnym własnym krążeniem krwi. Odbudowanie krążenia w kości zawsze stanowiło słaby punkt innych operacji. Pacjent powinien odzyskać niemal 100% sprawność. Początkowo będzie musiał ograniczyć przeciążenie ręki, ale uniknie ciężkiego kalectwa wyłączającego go z wielu codziennych czynności lub sportu. Za kilka lat rozwój zwyrodnienia nadgarstka z narastającymi silnymi bólami uniemożliwiłby mu normalne funkcjonowanie.

Centrum Medyczne Enel-Med istnieje od 1993 roku. Obecnie na sieć medyczną Enel-Med. składa się kilkaset placówek medycznych w całej Polsce.  Wśród nich są własne oddziały Centrum zlokalizowane w Warszawie (Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie), wielospecjalistyczny szpital (na warszawskim Zaciszu) funkcjonujący od 1998 roku oraz otwarty w 2012 roku Szpital Centrum w Warszawie. Enel-Med posiada także własne oddziały i pracownie diagnostyczne (Bielany, Centrum i Zacisze w Warszawie, Lublin, Łomża, Mielec, Poznań, Wołomin, Konin, Gdańsk).