Enel-Med: wzrost przychodów i nowe placówki

0
995

W pierwszym półroczu 2015 roku Centrum Medyczne Ene-Med konsekwentnie realizowało strategię rozwoju na lata 2014-2016. Otwierane  były nowe placówki oraz kontynuowano prace nad uruchomieniem kolejnych.

Pierwsze półrocze 2015 to również kontynuacja wzrostu przychodów. Spółka osiągnęła 114,5 mln zł, jest to o 18 procent więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. W prezentowanym okresie Enel-Med wygenerował między innymi 19-procentowy wzrost w obszarze abonamentów, stanowiących 69 procent udziału w strukturze przychodów, czy 22-procentowy wzrost w zakresie usług komercyjnych, na których rozwój mocno stawia spółka.

Warto zauważyć również, że udało się uzyskać znaczny wzrost marżowości na poziomie EBITDA. W pierwszej połowie 2014 roku wyniosła ona 5 procent, a w 2015 roku udało się ją zwiększyć do 6,1 procent. Pomimo wzrostu amortyzacji o 1 mln zł marżowość na poziomie zysku brutto jest również wyższa (1,1procent w pierwszym półroczu 2014 roku i 1,3 procent w pierwszym półroczu 2015 roku).

– Największy wpływ na zwiększenie poziomu EBITDA miał pion przychodni, głównie za sprawą dużego wzrostu poziomu sprzedaży abonamentów i usług komercyjnych skierowanych do klientów indywidualnych. Warto też zwrócić uwagę na spory wzrost zysku w pionie diagnostyki. Potencjał spółki w tym obszarze w najbliższym czasie znacznie powiększymy. Badania nowoczesnym rezonansem magnetycznym będzie można wykonać między innymi w klinice medycyny sportowej na terenie klubu Legia Warszawa czy w kolejnej placówce w Katowicach, których otwarcia planowane są na czwarty kwartał 2015 roku – mówi Adam Rozwadowski, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Enel-Med.

Do tej pory z inwestycji zapowiadanych przez spółkę otwarte zostały dwie nowe placówki medyczne: we Wrocławiu, w budynku West Gate przy ulicy Lotniczej oraz w Katowicach przy ulicy Chorzowskiej. Usługi świadczone w nowo powstałych przychodniach obejmują między innymi konsultacje medyczne, badania diagnostyczne i analityczne, jak również stomatologię.

– Duży nacisk położyliśmy na rozwój stomatologii, od której zaczynaliśmy naszą działalność ponad 20 lat temu. Zgodnie z ogłoszoną strategią sukcesywnie zwiększamy liczbę gabinetów, a co się z tym wiąże otwieramy je również w nowych lokalizacjach, co miało miejsce zarówno w Katowicach, jak i we Wrocławiu. Warto pamiętać, że Enel-Med intensywnie rozwija sprzedaż usług komercyjnych skierowanych do pacjentów indywidualnych, a stomatologia w dużej mierze sprzedawana jest jako usługa komercyjna – dodaje Adam Rozwadowski.

W czwartym kwartale 2015 roku spółka nadal będzie zwiększać swój potencjał. Trwają zaawansowane prace nad otwarciem kliniki medycyny sportowej i przychodni abonamentowej wraz z przychodnią endoskopową w Warszawie oraz placówki z rezonansem magnetycznym w Katowicach.

Centrum Medyczne Enel-Med S.A. istnieje od 1993 roku. Od 2011 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych. Enel-Med oferuje pełną obsługę medyczną, prowadzi pacjenta od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację – czyli przez cały zamknięty cykl leczenia.

Na ogólnopolską sieć medyczną Enel-Med składają się wieloprofilowe oddziały własne, zlokalizowane w Warszawie (Promenada, Atrium, Arkadia, Blue City, Domaniewska, Puławska, Zacisze), Gdańsku (Grunwaldzka), Łodzi (Manufaktura), Krakowie (Galeria Krakowska), Poznaniu (Kupiec Poznański) i Wrocławiu (Arkady Wrocławskie, West Gate), sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych (Sonoco w Łodzi, Philips w Pile, NBP i Millennium w Warszawie, LG Display Poland w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Biskupice Podgórne, Podstrefie Wrocław-Kobierzyce, Przychodnia Przyzakładowa w Rossmann SDP w Łodzi), klinika medycyny estetycznej ESTELL oraz dwa szpitale w Warszawie: wielospecjalistyczny Szpital Zacisze, funkcjonujący od 1998 roku (operacje z zakresu: ginekologii, laryngologii, okulistyki, chirurgii naczyniowej i ogólnej) i otwarty w 2012 roku Szpital Centrum, gdzie wybitni lekarze operatorzy przeprowadzają innowacyjne zabiegi z zakresu ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ręki. Ogólnopolska sieć medyczna Enel-Med obejmuje również ponad 1.300 placówek partnerskich w całej Polsce.

Centrum zatrudnia wybitnych lekarzy w prawie 60 specjalnościach, między innymi  ginekologów, kardiologów, ortopedów, neurologów, okulistów, pediatrów oraz psychologów. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje badania laboratoryjne, szeroki zakres badań USG, EKG, pracownie RTG, drobne zabiegi chirurgiczne i dermatologiczne. Enel-Med świadczy też kompleksowe usługi dla dzieci i dorosłych w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Ma na koncie liczne wyróżnienia za osiągnięcia implantologiczne. Świetnie wyposażone oddziały rehabilitacji umożliwiają przeprowadzenie leczenia rehabilitacyjnego we wszelkich schorzeniach narządu ruchu o charakterze przeciążeniowym lub przewlekłym. Prestiżowy Program 24h dla zdrowia pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia w jeden dzień.

Enel-Med posiada w ofercie produkty zarówno dla klientów korporacyjnych – system abonamentowej opieki medycznej dla firm Enel-Care, jak i klientów indywidualnych – program komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych medi-care, który realizowany jest wspólnie z InterRisk S.A. Vienna Insurance Group. Zespół Enel-Med liczy obecnie około 2300 osób, w tym ponad 1100 lekarzy i ponad 550 pracowników personelu medycznego nielekarskiego. Z usług Enel-Med korzysta prawie 700 tysięcy pacjentów. W ramach programu Enel-Care, Centrum obsługuje pracowników prawie 3000 firm.

W 2004 roku Centrum Medyczne wdrożyło system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001, którego ostatnia re-certyfikacja, przeprowadzona w styczniu 2013 roku, zakończyła się przedłużeniem do lutego 2016 roku certyfikatu na zgodność z normą ISO 9001:2008. Potwierdzeniem wysokiej jakości usług oraz obsługi klienta są liczne wyróżnienia i nagrody przyznane firmie.