Enel-Med zbadał aktywność mieszkańców Warszawy

0
800

Internauci warszawscy deklarują dużą aktywność ruchową – najchętniej spacerują, jeżdżą na rowerze, a także pływają. Jednak mimo regularnej aktywności fizycznej, wiele osób odczuwa różne bóle układu kostnego – aż 60 procent narzeka na kręgosłup. To najważniejsze wnioski z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego w marcu 2012 roku na zlecenie Centrum Medycznego Enel-Med.

Spora liczba osób nie konsultuje swoich dolegliwości z lekarzem. Większość badanych (70 proc.) uważa, że takie dolegliwości nie są zbyt poważne i potrzeba jedynie czasu, by same minęły. Aż 83 proc. respondentów uważa, że łatwiejszy dostęp do specjalistów w placówkach ochrony zdrowia mógłby przyczynić się do częstszego zgłaszania problemów z układem kostnym. Do zmiany nastawienia uczestników badania do specjalistycznych konsultacji  mogłyby skłonić: włączenie badań ortopedycznych do badań z zakresu medycyny pracy obniżka cen usług medycznych czy odpowiednia edukacja zdrowotna.

Badania pokazują, że  najpopularniejszą formą aktywnego spędzania czasu wśród warszawiaków jest spacer (60 proc.), jazda na rowerze (51 proc.) i pływanie
(34 proc.). Ponad 20 proc. badanych chętnie gimnastykuje się w domu lub spędza czas w siłowni, w klubach fitness oraz biega. Zdecydowanie mniej osób wybiera gry zespołowe (12 proc. piłkę nożną, 9 proc. siatkówkę) czy inne formy sportu, takie jak: joga, tenis, squash czy nordic walking. Mimo pozytywnego trendu, wśród badanych znalazła się grupa osób (9 proc.), które nie podejmują regularnej aktywności fizycznej – najczęściej z powodu braku czasu.

Jak pokazują badania, mimo regularnej aktywności ruchowej wiele osób odczuwa różne, uciążliwe bóle układu kostnego. Mieszkańcy stolicy najczęściej narzekają na problemy z kręgosłupem (60 proc.), a ponad 40 proc. odczuwa bóle układu kostnego związane z siedzącym trybem pracy oraz dysfunkcje kolan. Co więcej, prawie 30 proc. respondentów przyznało się do dolegliwości w okolicach szyi, a 23 proc. do bólu nadgarstków.

Badanie warszawskich internautów pod kątem zwyczajów związanych z aktywnością ruchową w kontekście dolegliwości układu kostnego zostało zrealizowane na zlecenie Centrum Medycznego Enel-Med przez ARC Rynek i Opinia w marcu 2012 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą wywiadów internetowych (CAWI) na próbie 502 osób. Respondenci to aktywni zawodowo mieszkańcy Warszawy w wieku 25-50 lat, w większości z wykształceniem wyższym.