Enel-Sport patronem medycznym wyprawy na K2

0
1212

Klinika Enel-Sport,  należąca do Enel-Med S.A., została patronem medycznym wyprawy Andrzeja Bargiela na K2. Planuje on jako pierwszy człowiek na świecie między 20 a 30 lipca wejść na drugi pod względem wysokości na Ziemi szczyt – K2 (8611 m n.m.p.), a następnie zjechać z niego na nartach.  Przed wyprawą jej uczestnik musiał przejść gruntowne badania.

To, czy skialpinista jest gotowy na podjęcie tak wielkiego wysiłku, jakim jest wejście na K2, sprawdzili lekarze z Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Enel-Sport.

– Andrzej w Enel-Sport miał wykonane badania laboratoryjne krwi, EKG i EKG wysiłkowe oraz badanie echokardiograficzne. Oprócz tego przeprowadziliśmy szereg testów oceniających funkcje jego narządu ruchu, które rozszerzyliśmy o badania obrazowe, takie jak USG, RTG i inne  – mówił na konferencji ortopeda Marcin Błoński.

Specjalista podkreślił wagę profilaktycznych badań, szczególnie w przypadku osoby uprawiającej tak wymagającą dyscyplinę, jak himalaizm.

– Każdy sportowiec powinien badać swój organizm, wszystko jedno czy jest to sportowiec ekstremalny, zawodowiec czy zwykły amator. Jeżeli mamy małą niestabilność, uszkodzenie więzadeł u zwykłego amatora, który kopie piłkę, zagrożenie jest jedynie takie, że ta osoba sobie skręci lub urwie łąkotkę. W przypadku Andrzeja niewydolność tego stanu kolanowego może sprawić, że spadnie on w przepaść – wyjaśniał opiekujący się wspinaczem ortopeda.

– To dla mnie bardzo ważne, bo mogę ocenić aktualny stan mojego zdrowia. Bardzo się to przydaje i daje poczucie bezpieczeństwa tam, na miejscu – mówił o przeprowadzonych w warszawskiej klinice Enel-Sport badaniach himalaista. Podkreślał także, że wysoko w górach trzeba być przygotowanym na różne ewentualności. – Mamy dużo tlenu, sprzęt, leki potrzebne do zwalczania problemów związanych z chorobą wysokościową, obrzękiem płuc czy mózgu. Nie jest też tak, że myślimy tylko o sobie, bo spotyka się tam na górze różnych ludzi, innych wspinaczy i trzeba często komuś pomóc, trzeba być do tego przygotowanym. Każdy z nas przechodził certyfikowany kurs medyczny, aby posługiwać się tym, co ze sobą mamy i móc komuś pomóc. To jest tez bardzo ważny element – mówił skialpinista.

Enel-Sport prowadzi dwie placówki w Warszawie – Centrum Ortopedii i Rehabilitacji przy ulicy Łazienkowskiej (w koronie stadionu Legii Warszawa) i Centrum Ortopedii i Rehabilitacji dla dzieci i młodzieży przy ulicy Myśliwieckiej, a także Centrum Ortopedii i Rehabilitacji w Łodzi.

Enel-Sport to marka Grupy Enel-Med, która istnieje od 1993 roku, a od 2011 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W jej skład wchodzą oddziały wysokospecjalistyczne w wielu miastach Polski (między innymi w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu i Katowicach), dwa szpitale medyczne a także klinika medycyny estetycznej Estell.