Enterprise Investors: inwestycja w Nu-Med

0
1122


Polish Enterprise Fund VII (PEF VII), fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), nabył znaczący mniejszościowy pakiet akcji Nu-Med Grupa SA, ośrodka radioterapii zlokalizowanego w Elblągu. Wartość transakcji i wielkość nabywanego pakietu akcji Nu-Med są objęte tajemnicą handlową.

Jest to druga inwestycja funduszu w sektorze usług medycznych dla onkologii po przejęciu w ubiegłym roku katowickiego Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.W przyszłości Enterprise Investors nie wyklucza konsolidacji obu podmiotów w ramach strategii budowy grupy szpitali specjalistycznych.

Uruchomiony w styczniu 2013 roku ośrodek radioterapii należący do spółki Nu-Med Grupa SA jest zlokalizowany w Elblągu na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Ośrodek jest wyposażony w nowoczesny sprzęt do radioterapii (3 przyspieszacze liniowe). Dla pacjentów, których stan nie pozwala na codzienne dojazdy do ośrodka, przygotowano 25-łóżkowy oddział (liczba łóżek ma zostać podwojona). Firma ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

– Zakup kolejnego ośrodka radioterapeutycznego jest dla nas ważnym krokiem, bo pozwala stworzyć platformę do konsolidacji rynku radioterapii w Polsce. Liczymy na to, że w przyszłości staniemy się jego liderem dzięki połączeniu spółek, które rozwiniemy – powiedział Michał Kędzia, wiceprezes Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję.

– Siłą naszej placówki jest to, że skupiamy doświadczonych specjalistów oraz we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Elblągu zapewniamy pełną kompleksowość w dziedzinie leczenia onkologicznego. Dzięki współpracy z doświadczonym inwestorem finansowym, takim jak Enterprise Investors, znacząco poprawi się nasza pozycja konkurencyjna na rynku usług onkologicznych – powiedział Henryk Niewadzioł, prezes i współwłaściciel Nu-Med.

Enterprise Investors jest jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej firm zarządzających funduszami private equity i venture capital. Łączne środki ośmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors to 2 miliardy euro. Do tej pory fundusze zainwestowały łącznie 1,6 miliarda euro w blisko 130 spółek z różnych sektorów gospodarki i całkowicie zakończyły inwestycje w bisko 100 spółkach, osiągając łączne przychody w wysokości 1,8 miliarda euro.

Enterprise Investors ma długoletnie doświadczenie w inwestowaniu w firmy z szeroko pojętego sektora medycznego. Fundusze zarządzane przez Enterprise Investors zainwestowały dotąd w spółki z tego sektora łącznie ponad 100 mln euro. Od września ub. firma rozwija Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Nu-Med posiada sieć wyspecjalizowanych pracowni diagnostycznych: rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz PET/CT. Prowadzi na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, pracownię rezonansu i tomografii oraz ośrodek PET w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, pracownie tomografii komputerowej w Bartoszycach i Biskupcu oraz pracownię rezonansu w Wejherowie. Pracownie wykonują  badania zarówno w ramach kontraktu  z NFZ jak i komercyjnie.

Nu-Med Grupa, działająca od 2002 roku jako spółka z o.o., a od listopada 2011 jako spółka akcyjna, ma siedzibę w Ostródzie Prezesem spółki jest Henryk Niewadzioł.