Euromedic: 5 -lecie działalności placówki w Poznaniu

0
891

Methodist International, obchodzi właśnie jubileusz pięciolecia swojej działalności. W 2009 roku z usług placówki Euromedic skorzystało już prawie 26 tysięcy pacjentów. Poznański ośrodek posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu chorzy mogą korzystać z jego usług bezpłatnie.

Ośrodek oferuje pacjentom leczenie radioterapeutyczne oraz badania PET-CT, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej przy użyciu najnowocześniejszej linii terapeutycznej dostępnej na polskim rynku.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic w Poznaniu rozpoczęło swoją działalność w lutym 2009 roku jako drugie prywatne centrum radioterapii w Polsce. Był też to drugi ośrodek radioterapii w Europie należący do grupy Euromedic International. W MCO Euromedic wykonywane są zabiegi z zakresu teleradioterapii oraz brachyterapii przy użyciu najnowocześniejszej linii terapeutycznej dostępnej na polskim rynku. Ośrodek wyposażony jest w dwa wysokiej klasy wysokoenergetyczne akceleratory liniowe oraz dwa najnowsze aparaty do brachyterapii HDR, aparat PET–CT i MR. Pacjenci mogą korzystać również z nowoczesnej pracowni tomografii komputerowej.

– W ciągu pięcioletniej działalności z terapii w naszej placówce skorzystało prawie 8,3 tysiąca pacjentów, z czego połowa pochodziła z województwa wielkopolskiego – doceniając dostępność naszych usług oraz najwyższej jakości opiekę pacjenci dojeżdżali do nas na terapię z całej Polski, a nawet z zagranicy. Od 2009 roku wykonaliśmy między innymi ponad 5,8 tysięcy teleradioterapii i ponad 2,5 tysięcy zabiegów brachyterapii. W ciągu pięciu lat działalności  nasi lekarze udzielili ponad 30 tys. konsultacji z radioterapii onkologicznej. Z badań tomografii komputerowej skorzystało już ponad 12 tysięcy chorych. – powiedziała dr n. med. Elżbieta Nowakowska, szef Lekarzy  MCO Euromedic w Poznaniu. Dzięki ścisłej współpracy z oddziałami chirurgii onkologicznej i onkologii klinicznej szpitala HCP w Poznaniu wszyscy pacjenci naszego ośrodka otrzymują kompleksową pomoc medyczną w dziedzinie onkologii. – dodała dr Nowakowska.

– W naszych ośrodkach nie tylko leczymy pacjentów, ale również szkolimy przyszłą kadrę. W ciągu 5 lat naszej działalności przeszkoliliśmy ponad 50 przyszłych fizyków medycznych, techników elektroradiologii, pielęgniarek i lekarzy m.in. z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Dodatkowo wspólnie z tym Centrum powołaliśmy także ośrodek specjalizacyjny w Fizyce Medycznej. Współpraca ta pokazuje, że możliwe jest współistnienie i pełna kooperacja placówek prywatnych i publicznych dla dobra pacjentów. – poinformował Jerzy Kierzkowski szef Fizyków MCO Euromedic w Poznaniu.

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Poznaniu jest ośrodkiem partnerskim Methodist International, który wspiera działalność medyczną Grupy Euromedic poprzez wirtualne konsultacje oraz wykłady, jak również poprzez osobiste wizytacje. Na mocy podpisanej umowy stowarzyszeniowej personel medyczny Euromedic zyskał dostęp do nowoczesnej bazy wiedzy i możliwości konsultowania wybranych przypadków ze światowej klasy specjalistami w dziedzinie radioterapii onkologicznej. W Wielkopolskim Centrum Medycznym Euromedic zlokalizowanym obok Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic od prawie 6 lat działa już pracownia PET-CT, która pozwala lekarzom na wcześniejsze wykrywanie chorób nowotworowych oraz określenie czy choroba się rozprzestrzenia, a także diagnostykę innych chorób jak np. schorzenia sercowo-naczyniowe. Jednocześnie pracę rozpoczął właśnie nowy, 3-teslowy rezonans magnetyczny, który dzięki nowatorskim rozwiązaniom zapewnia pacjentom szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę. W ten sposób spółka Euromedic zapewnia chorym w Wielkopolsce kompleksową terapię chorób onkologicznych obejmującą zarówno diagnostykę jak i leczenie.

– Mając na uwadze rosnące wskaźniki zachorowalności na choroby nowotworowe w Polsce, Euromedic stara się na bieżąco odpowiadać na rosnące potrzeby chorych. Od początku swojego istnienia w Polsce utworzyliśmy już 34 centra diagnostyczne, w tym 5 centrów PET CT oraz 4 ośrodki radioterapii. Dzięki temu istnieje możliwość nie tylko na zahamowanie choroby nowotworowej, ale i jej całkowite wyleczenie – mówi Jarosław Furdal, prezes zarządu Euromedic Polska. Jesteśmy idealnym przykładem na to jak dobra komunikacja i współpraca pomiędzy ośrodkami leczącymi choroby nowotworowe przekłada się na sukces w leczeniu. Teragnostyczne podejście do terapii bez oczekiwania na żaden z elementów leczenia to klucz do sukcesu w leczeniu chorób nowotworowych.  – dodaje.

Zdaniem prof. Jacka Jassema, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz inicjatora i współtwórcy Strategii dla polskiej Onkologii „Cancer Plan” dla dobra pacjenta, jego leczenie obejmujące niejednokrotnie wiele etapów powinno być skoordynowane. Terapia powinna być wykonana w ośrodkach, które dysponują najnowocześniejszym sprzętem i doświadczoną kadrą lekarską. Nierzadko odległe o kilkaset kilometrów ośrodki są nie do pokonania przez pacjentów, stąd poszczególne etapy leczenia mogłyby być usytuowane w mniejszych ośrodkach, blisko zamieszkania pacjenta. Wszystkie ośrodki Euromedic, w tym MCO Euromedic w Poznaniu, spełniają wstępne założenia polskiego „Cancer Planu”, zapewniając pacjentom szybki i łatwy dostęp do bezpiecznego leczenia na światowym poziomie.

Firma Euromedic jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie. W 139 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie.

W Polsce firma Euromedic obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług.