Euromedic: Międzynarodowe Centrum Onkoterapii organizatorem warsztatów onkologicznych

0
907


21 i  22 listopada 2014 w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii w Otwocku odbyły się warsztaty z zakresu brachyterapii raka prostaty dla polskich lekarzy. W szkoleniu organizowanym pod szyldem BrachyAcademy wzięło udział kilkudziesięciu lekarzy z całej Polski. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy polskiej kadry medycznej na temat brachyterapii, a także prezentacja najlepszych praktyk i najnowszych doniesień naukowych z zakresu leczenia raka prostaty.

BrachyAcademy jest inicjatywą powołaną do życia przez firmę Elekta, która ma na celu zwiększanie wiedzy lekarzy z całego świata na temat praktycznego zastosowania brachyterapii w leczeniu nowotworów prostaty. Organizatorem i gospodarzem polskiego seminarium było Międzynarodowe Centrum Onkoterapii Euromedic w Otwocku, które od ponad 1,5 roku oferuje pacjentom cierpiącym na nowotwór prostaty bezpłatny dostęp do brachyterapii przy użyciu najnowocześniejszego obecnie sprzętu medycznego.

–  Cieszymy się, że dzięki współpracy z BrachyAcademy mamy realny wpływ na poprawę jakości leczenia raka prostaty w Polsce. Medycyna rozwija się w niezwykle szybkim tempie oferując coraz bardziej precyzyjne, a więc również coraz bezpieczniejsze techniki leczenia nowotworów. Właśnie dlatego przykładamy tak dużą wagę do stałego poszerzania wiedzy i umiejętności nie tylko naszego personelu medycznego, ale również kadry lekarskiej z całej Polski. Podobną inicjatywą jest również nasza wieloletnia współpraca z Houston Methodist Hospital, z której korzystają także współpracujący z nami lekarze z publicznych szpitali – powiedziała Anna Wiczyńska-Zając, Członek Zarządu Euromedic Polska.

Do wzięcia udziału w szkoleniu zaproszeni zostali lekarze onkolodzy, urolodzy, radiolodzy, technicy fizyczni oraz radioterapeuci ze szpitali z całej Polski. Spotkanie poprowadzili eksperci z najlepszych placówek zajmujących się radioterapeutycznym leczeniem nowotworów w Polsce: Anna Wiczyńska-Zając, lekarz ginekolog, wiceprezes zarządu Euromedic Polska, dr n. med. Tomasz Maciej Filipowski, Kierownik Zakładu Radioterapii w Białostockim Centrum Onkologii, lek. med. Dorota Kazberuk, Koordynator pracy w pracowni brachyterapii HDR w Białostockim Centrum Onkologii, prof. dr hab. n. med. Roman Makarewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Brachyterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz dr n. med. Wojciech Rogowski, Pracownik Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii. Specjalnym gościem warsztatów był prof. dr Dimos Baltas, kierownik Sana Klinikum Offenbach w Niemczech.

Eksperci pomogli polskim lekarzom zgłębić wiedzę na temat leczenia raka prostaty w technice „real time” pozwalającej na bardzo dokładne zdefiniowanie i okonturowanie nowotworu prostaty oraz organów krytycznych. Zaprezentowali również najnowsze doniesienia naukowe poświęcone leczeniu tego schorzenia.

Pod szyldem BrachyAcademy regularnie organizowane są warsztaty oraz wizyty szkoleniowe w najlepszych placówkach medycznych na świecie. Wszystkie programy szkoleniowe są opracowywane przez uznane autorytety w dziedzinie brachyterapii, co gwarantuje, że przekazywana wiedza medyczna ma wysoką wartość merytoryczną i jest poparta wieloletnią, sprawdzoną praktyką lekarską.

MCO Euromedic w Otwocku tylko w tym roku pomogło ponad 1 200 pacjentom z chorobą nowotworową głównie z południowej części województwa mazowieckiego, ale także z innych części Polski. Ośrodek wyposażony został w 2 megawoltowe aparaty do teleradioterapii, aparat do brachyterapii HDR, wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz sprzęt medyczny do planowania leczenia. Dzięki temu terapia przynosi lepsze rezultaty, przy jednoczesnym zmniejszeniu ekspozycji zdrowych tkanek na promieniowanie. MCO Euromedic w Otwocku jest drugim w Polsce centrum radioterapii posiadającym oddział szpitalny wyposażony w 38 łóżek, z którego mogą korzystać pacjenci wymagający leczenia szpitalnego. Pacjenci nie wymagający hospitalizacji mogą korzystać z usług ośrodka w trybie dziennym.

Partnerem Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Otwocku jest Szpital Methodist International z Houston (Texas, USA) – wynalazca IMRT (radioterapia z modulacją intensywności dawki), który wspiera działalność medyczną ośrodka poprzez wirtualne konsultacje oraz wykłady, jak również poprzez osobiste wizytacje. Na mocy podpisanej umowy stowarzyszeniowej personel medyczny Euromedic zyskał dostęp do nowoczesnej bazy wiedzy i możliwości konsultowania wybranych przypadków ze światowej klasy specjalistami w dziedzinie radioterapii onkologicznej.