Euromedic: nowatorski zabieg w placówce w Otwocku

0
940


Specjaliści z Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic w Otwocku przeprowadzili nowatorski zabieg naświetlania nowotworu płuca w technice Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT), z użyciem niezwykle precyzyjnego akceleratora ze 160-listkowym kolimatorem. Zabieg wykonany został w ramach szkolenia prowadzonego przez onkologów z The Methodist Hospital (TMH) z Houston dla polskich lekarzy i fizyków medycznych z firmy Euromedic.

Tej nowatorskiej terapii w technice Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT), z użyciem niezwykle precyzyjnego akceleratora ze 160-listkowym kolimatorem poddany został 53-letni pacjent z nowotworem płuca, który ma już za sobą dwa cykle chemioterapii i wymagał kontynuacji leczenia za pomocą radioterapii.

Połączenie techniki Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) z użyciem 160-listkowego kolimatora sprawia, że leczenie za pomocą radioterapii staje się niezwykle precyzyjne i wyjątkowo efektywne oraz idzie dużo bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta, niż ma to miejsce w przypadku konwencjonalnej radioterapii. Metoda ta dzięki znacznemu skróceniu czasu zabiegu minimalizuje ryzyko poruszenia się pacjenta podczas leczenia, a tym samym prawie eliminuje naświetlanie zdrowych tkanek.

– Dzięki nowoczesnej technice VMAT ramię akceleratora emitującego promieniowanie porusza się bardzo szybko, dzięki czemu radykalnemu skróceniu ulega czas naświetlania – z kilkunastu minut w przypadku tradycyjnej radioterapii do zaledwie 90-180 sekund w przypadku technologii VMAT – mówi dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka MCO Euromedic w Otwocku, który we współpracy ze specjalistami z Houston przeprowadził nowatorski zabieg.

Niezwykle precyzyjny, 160-listkowy kolimator gwarantuje, że wiązka promieni w optymalnej dla danego nowotworu dawce terapeutycznej nie tylko celnie trafia w guza, ale również dokładnie rozpoznaje jego kształt, nie narażając przy tym na szwank zdrowych tkanek.

– Cieszę się, że mogłem zupełnie bezpłatnie skorzystać z tak nowatorskiego zabiegu. Na radioterapię zostałem skierowany około 10 dni temu. To niezwykłe, że przy tak długich kolejkach z jakimi mamy do czynienia w innych placówkach w naszym województwie tu mogłem nieomal natychmiast skorzystać z tak profesjonalnej pomocy – mówi Stanisław Kowalski, pacjent poddany nowatorskiemu zabiegowi.

W zabiegu oprócz lekarzy z firmy Euromedic udział wzięli również specjaliści z The Methodist Hospital (TMH) z Houston, którzy na zaproszenie firmy po raz kolejny szkolą polskich lekarzy z zakresu najnowszych metod leczenia nowotworów oraz stosowania nowoczesnych technik komputerowych w medycynie. Jednym z efektów szkolenia będzie opracowanie, a następnie opublikowanie w formie książkowej broszury szczegółowych standardów leczenia wybranych nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów prostaty za pomocą radioterapii, w różnych stadiach zaawansowania tych chorób. 
Amerykańscy naukowcy z Houston współpracują z firmą Euromedic Onkoterapia od półtora roku. W ciągu każdego z cyklu spotkań szczegółowo omawiane są metody leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów. W trakcie majowego spotkania wypracowane zostały dokładne standardy leczenia nowotworów głowy i szyi oraz wybranych nowotworów ginekologicznych. Wystandaryzowane procedury leczenia tych schorzeń zostały oficjalnie opublikowane na Międzynarodowej Konferencji ASTRO, która odbyła się 22-25 września 2013 w Atlancie. Oprócz szkoleń, TMH oraz placówki Euromedic na bieżąco utrzymują kontakt między innymi za pomocą wideo konferencji czy czatów. Dzięki temu polscy lekarze mogą konsultować wyniki badań obrazowych pacjentów z najcięższymi schorzeniami.

W Otwocku została także odsłonięta tablica potwierdzająca status Międzynarodowego Centrum Onkoterapii Euromedic jako oficjalnej partnerskiej placówki medycznej The Methodist Hospital w Houston. Otwock tym samym oficjalnie dołączył do grona 4 ośrodków radioterapii Euromedic w Europie, które uzyskały akredytację TMH.