Euromedic: nowy aparat w ośrodku w Koszalinie

0
878

Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie, należące do spółki Euromedic, zostało wyposażona w nowoczesne urządzenie, przeznaczone do leczenia nowotworów gruczołu krokowego. Nowy aparat Oncentra Prostate pozwala na terapię w technice „real time” oraz skrócenie całkowitego czasu leczenia.

W Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat zwiększyła się liczba mężczyzn, u których rocznie rozpoznaje się raka prostaty z około 5 tysięcy do prawie 10 tysięcy. Nowotwór ten plasuje się na drugim miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych. Równocześnie z 3 tysięcy do ponad 4 tysięcy wzrosła liczba zgonów z tego powodu. Jak wynika z tegorocznego „Raportu na temat stanu radioterapii w Polsce na dzień 31.12.2013 roku” przygotowanego przez konsultanta krajowego z dziedziny radioterapii onkologicznej prof. nadzw. Rafała Dziadziuszko poprawy wymaga sytuacja w zakresie brachyterapii, której w wielu ośrodkach nie ma lub terapia jest ograniczona do leczenia wyłącznie nowotworów ginekologicznych.

Oncentra Prostate pozwala na radykalne leczenie przy pomocy wyłącznie brachyterapii, czyli napromieniania śródtkankowego, jak również w połączeniu z klasyczną teleterapią – radioterapią zewnętrzną.

– Innowacyjność nowej aparatury polega na tym, że możemy podać dużą dawkę promieniowania na obszar ograniczony jedynie do prostaty z oszczędzeniem organów i narządów sąsiednich, czyli odbytnicy i pęcherza moczowego. – podkreśla lek. med. Paweł Banatkiewicz, specjalista radioterapii onkologicznej w Euromedic. – Wystarczy, że pacjent przyjdzie do nas ze zdiagnozowanym rakiem prostaty i dostarczy dokumentację dotyczącą swojej choroby. Zostanie przyjęty praktycznie od ręki. Okres oczekiwania musi jedynie uwzględniać niezbędny czas na przygotowanie indywidualnego planu leczenia. W ramach podpisanego kontraktu z NFZ pacjenci leczeni są bezpłatnie. – tłumaczy dr Banatkiewicz.

Nowy sprzęt – Oncentra Prostate – w MCO Euromedic w Koszalinie to kolejny krok rozwoju radioterapii w regionie. Z tej metody leczenia mogą skorzystać pacjenci z miejscowo zaawansowanym, czyli ograniczonym do samego narządu, rakiem prostaty. W porównaniu do leczenia z zastosowaniem obecnie dostępnej techniki nowa metoda pozwala na skrócenie całkowitego czasu leczenia do 5 tygodni, a u niektórych chorych do jedynie 3 tygodni. W MCO Euromedic w Koszalinie już dziś leczy się brachyterapią rocznie około 150 pacjentów z całego subregionu, nierzadko również kraju. Teraz to kolejny ośrodek, obok Centrum Onkologii w Szczecinie, na terenie Pomorza Zachodniego gdzie chorzy na raka prostaty mogą liczyć na leczenie.

Firma Euromedic jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Europie. W 150 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej.

Euromedic zatrudnia blisko 3 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach,  Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie.  W Polsce firma Euromedic obecna jest od 2000 roku.