Euromedic: PET-CT Euromedic w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie

0
870

W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ulicy Szaserów w Warszawie rozpoczął działanie nowy skaner PET-CT. Nowoczesny skaner ma zastąpić użytkowany do tej pory aparat poprzedniej generacji, z którego każdego miesiąca korzystało ponad 300 pacjentów WIM.

Nowy aparat PET-CT umożliwia bardziej precyzyjną diagnozę, pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej, i co się z tym wiąże zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Zastosowana w nim technologia Time of Flight podwyższa pewność diagnostyczną polepszając kontrast obrazu w stosunku do szumu, co wraz z technologią SharpIR ułatwia wykrywanie małych zmian patologicznych.

– Przyszłość onkologii to nowoczesne metody wczesnego wykrywania raka. W Polsce co roku na choroby wywołane nowotworem umiera około 90 tysięcy osób. Wielu pacjentów moglibyśmy uratować, gdyby chorobę wykryto we wczesnym stadium rozwoju, między innymi właśnie dzięki takim urządzeniom jak PET-CT. Warto podkreślić, że średnio u aż 30 procent pacjentów po badaniu przy użyciu tak dokładnego urządzenia znacząco zmienia się tryb leczenia oraz podjęta uprzednio decyzja kliniczna, np. dotycząca podjęcia radioterapii czy kwalifikacji do operacji – informuje Włodzimierz Nowak, prezes firmy Euromedic Diagnostics Polska.

Innowacyjną cechą nowego skanera jest funkcja Q.Freeze czyli tzw. „retrospektywnego wstrzymania oddechu” pacjenta, która zapewnia dokładną ocenę ewentualnych zmian nowotworowych naturalnie zmieniających swoje położenie w czasie oddychania – tłumaczy profesor Mirosław Dziuk, kierownik oraz Dyrektor Medyczny PET-CT Euromedic w Polsce.
Oddanie do użytku tak nowoczesnego sprzętu oznacza również zwiększenie dostępu pacjentów do badań. Nowy sprzęt pozwala bowiem na wykonanie większej liczby badań diagnostycznych w krótszym czasie. Zdaniem specjalistów na jeden skaner PET powinno przypadać ok. 1-1,5 miliona potencjalnych pacjentów – czyli w Polsce powinno być takich urządzeń co najmniej 30. Na razie działa ich 13.

– Dzięki prywatnym inwestycjom, które dają możliwość stosowania tak nowoczesnych technologii, spada całkowity koszt leczenia chorego, u którego nie rozwija się nowotwór. Dzięki temu pacjent może wrócić do normalnego życia i pracy zawodowej. Płatnik nie musi martwić się skąd wziąć środki na inwestycje i płaci wyłącznie za samą procedurę – dodaje prezes Nowak.

Skaner PET-CT to połączenie dwóch doskonałych metod diagnostycznych: CT to klasyczna tomografia komputerowa dostarczająca informacji o strukturach anatomicznych, tj. o wyglądzie i spełnianiu norm przez poszczególne narządy. Natomiast PET to pozytronowa tomografia emisyjna obrazująca procesy życiowe na poziomie tkanek oraz potrafiąca wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe w całym organizmie. Połączenie tych dwóch badań pozwala w krótkim czasie przeanalizować nie tylko wielkość zmian patologicznych, ale także ich metabolizm, co stanowi jego przewagę nad metodami klasycznej radiologii.

PET-CT służy przede wszystkim do wczesnego wykrywania nowotworów i ich nawrotów, ustalania stopnia złośliwości zmiany nowotworowej i jej fazy rozwoju, wykluczania przerzutów, oceny żywotności komórek nowotworowych i ich rozkładu, określania miejsca biopsji oraz weryfikowania skuteczności leczenia. Leczenie onkologiczne dotyczy 95 procent przypadków pacjentów, dodatkowo jednak PET-CT ma zastosowanie również w diagnostyce chorób serca i mózgu, na przykład przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej.

Firma Euromedic jest pierwszym w Polsce prywatnym przedsiębiorstwem, które prowadzi ośrodki diagnostyczne PET-CT oraz jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie.

Obecnie obok ośrodka Euromedic PET-CT w Warszawie powstaje ośrodek produkcji radiofarmaceutyków PET (współfinansowany przez Unię Europejską), co pozwoli na zwiększenie dostępu pacjentów do krótkożyciowych radiofarmaceutyków. Dzięki stosunkowo szerokim możliwościom doboru radiofarmaceutyków można diagnozować nowotwory różnego typu, zarówno o aktywnym, jak i spowolnionym metabolizmie oraz bardzo wcześnie wykluczać niektóre podejrzenia co do natury procesu chorobowego.

Euromedic Diagnostics Polska Sp. z o.o. tworzy w Europie dużo wielomodułowych ośrodków diagnostycznych, niekiedy wspólnie z jednostkami medycyny nuklearnej. W Polsce firma otworzyła 24 ośrodki. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych sprzętów i narzędzi leczenia zmian chorobowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług. Euromedic Diagnostics zaopatrzył w aparaty PET-CT: w 2007 roku Dolnośląskie Centrum Medycyny Nukleranej we Wrocławiu na terenie Szpitala Akademii Medycznej, w listopadzie 2007 roku Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie oraz w 2008 roku Wielkopolskie Centrum Medyczne w Poznaniu.

Euromedic International jest holenderską spółką holdingową, obecną na rynku od przeszło 22 lat, zatrudniającą blisko 6 000 specjalistów medycznych. Firma posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii i na Litwie. Euromedic jest audytowana przez firmę KPMG, a jej centra działają ściśle według akceptowanych na całym świecie standardów – ISO 9001.