Euromedic: współpraca z The Methodist Hospital z Houston

0
767


Onkolodzy z The Methodist Hospital z Houston po raz kolejny przeprowadzą szkolenie polskich lekarzy i fizyków medycznych z firmy Euromedic. Jednym z efektów współpracy będzie opracowanie, a następnie opublikowanie w formie książkowej broszury szczegółowych standardów leczenia nowotworów za pomocą radioterapii.

Uczestnicy szkolenia pogłębią swoją wiedzę dotyczącą najnowszych metod leczenia nowotworów ginekologicznych oraz prostaty, w różnych stadiach zaawansowania tych chorób. Spotkanie poprowadzi prof. Brian Butler, wybitny specjalista w zakresie radioterapii, współtwórca i pionier metody IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Podzieli się on z lekarzami i fizykami medycznymi Euromedic swoimi doświadczeniami z zakresu leczenia promieniowaniem jonizującym oraz stosowania nowoczesnych technik komputerowych w medycynie.

W czasie szkolenia TMH lekarze będą również świadkami pierwszego w Polsce naświetlania w technice Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) z użyciem akceleratora ze 160-listkowym kolimatorem. Zabieg zostanie przeprowadzony w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii Euromedic w Otwocku. Dzięki nowoczesnej technice VMAT ramię akceleratora emitującego promieniowanie porusza się bardzo szybko, dzięki czemu radykalnemu skróceniu ulega czas naświetlania – z kilkunastu minut w przypadku tradycyjnej radioterapii do zaledwie 90-180 sekund.

– Metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ minimalizuje ryzyko poruszenia się pacjenta podczas leczenia, a co za tym idzie niemalże eliminuje naświetlanie zdrowych tkanek. – mówi dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka MCO Euromedic w Otwocku i lekarz, który będzie uczestniczył w zabiegu.

Amerykańscy naukowcy z Houston współpracują z firmą Euromedic Onkoterapia od półtora roku. W ciągu każdego z cyklu spotkań szczegółowo omawiane są metody leczenia poszczególnych rodzajów nowotworów . W trakcie majowego spotkania wypracowane zostały dokładne standardy leczenia nowotworów głowy i szyi oraz wybranych nowotworów ginekologicznych. Wystandaryzowane procedury leczenia tych schorzeń zostały oficjalnie opublikowane na Międzynarodowej Konferencji ASTRO, która odbyła się 22-25 września 2013 w Atlancie.

– Cieszymy się, że firma Euromedic po raz kolejny gości nas w Polsce. Spotkania te są niezwykle ważne dla polskich pacjentów, bowiem pozwalają lekarzom przenieść do ich codziennej praktyki sprawdzone przez nas, a więc bezpieczne metody leczenia nowotworów. Mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że radioterapeuci pracujący w ośrodkach Euromedic posiadają zgodną ze światowymi standardami wiedzę umożliwiającą im bezpieczne i skuteczne leczenie polskich pacjentów – powiedział prof. Brian Butler z The Methodist Hospital.

Oprócz szkoleń, TMH oraz placówki Euromedic na bieżąco utrzymują kontakt między innymi za pomocą wideo konferencji czy czatów. Dzięki temu polscy lekarze mogą konsultować wyniki badań obrazowych pacjentów z najcięższymi schorzeniami.

Równolegle do szkolenia zostanie odsłonięta w Otwocku tablica potwierdzająca status Międzynarodowego Centrum Onkoterapii jako oficjalnej partnerskiej placówki medycznej The Methodist Hospital w Houston.

Otwock tym samym oficjalnie dołącza do grona czterech ośrodków radioterapii Euromedic w Europie, które uzyskały akredytację TMH.
– Oznacza to, że leczeni u nas pacjenci otaczani są opieką zgodną z najlepszymi światowymi standardami. Naszą misją jest stałe podwyższanie standardów usług medycznych w Polsce. Między innymi właśnie dzięki współpracy z TMH cel ten udaje nam się z sukcesem realizować.  – mówi Anna Wiczyńska-Zając z firmy Euromedic.

Firma Euromedic jest jednym z największych inwestorów i świadczeniodawców usług w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) w Europie. W 197 centrach medycznych, będących wyłączną własnością firmy, zapewnia najlepszą możliwą diagnostykę obrazową i laboratoryjną oraz usługi z zakresu radioterapii onkologicznej. Dzięki ciągłemu rozwojowi firma rozszerza działalność również na obszary, w których nikt jeszcze dotąd nie działał. Staje się również wiodącą siłą dostarczającą zdalną diagnostykę – oferując wielomodułowe usługi z zakresu teleradiologii.

Firma zatrudnia blisko 6 000 wykwalifikowanych specjalistów medycznych. Posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii oraz na Litwie.

W Polsce firma Euromedic obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług.

The Methodist Hospital w Houston to jeden z najwyżej notowanych w amerykańskich rankingach szpitali kompleks naukowy. Posiada ponad 90-letnie doświadczenie medyczne. Jest niezwykle ceniony nie tylko wśród pacjentów, ale również instytucji medycznych i lekarzy specjalistów.