Falck w innowacyjnym projekcie dotyczącym dronów

0
240

Ratownicy medyczni używający drononów to jedna z inicjatyw firmy Falck dotycząca innowacyjnych rozwiązań w ratownictwie medycznym. Falck od 2018 roku jest częścią projektu „HealthDrones” z Holo i Odense University Hospital, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób drony mogą być wykorzystywane w ochronie zdrowia.

Współpraca przy tym projekcie potrwa do roku 2022.

Falck, przy współpracy z dostawcami dronów, chce także przeprowadzać  własne loty dronami, w Danii oraz w innych krajach.

–  10-15 lat temu stworzyliśmy jedną z najbardziej zaawansowanych na świecie usług ratownictwa medycznego. Dzisiaj karetka to zaawansowany punkt leczenia, ,,klinika na kółkach’’, gdzie rozpoczyna się ratowanie zdrowia i życia pacjentów. Teraz ponownie pracujemy nad rozwojem roli i zadań pogotowia ratunkowego, aby wyznaczać w tym zakresie nowe standardy. W tym celu rozwijamy nowe technologie. Jednym z nowych rozwiązań może być dron obsługiwany przez ratownika, który za jego pomocą może ocenić sytuację i w razie potrzeby wezwać karetkę – mówi Jakob Riis, prezes i dyrektor generalny Falck.

Falck przewiduje, że w związku z dynamicznym rozwojem technologicznym jeszcze przed 2025 rokiem drony mają stać się integralną częścią ratownictwa medycznego oraz służb przeciwpożarowych.

– Naszym najbliższym celem będą pierwsze testy lotów oraz zdobycie doświadczeń w zakresie wykorzystania dronów w określonych sytuacjach – dodaje Riis.

Czytaj także: Pułtusk: dron do transportu próbek w Szpitalu Gajda-Med>>>

Falck to jeden z największych globalnych dostawców usług ratownictwa medycznego oraz transportu medycznego. Działa w 45 krajach świata, zlokalizowanych na 5 kontynentach.

W Polsce Falck działa od 16 lat i posiadał 66 stacji pogotowania ratunkowego oraz 150 ambulansów działających w systemie PRM. Jednak nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która weszła w życie w kwietniu 2019 roku, spowodowała, że umowy na usługi w tym zakresie mogą być zawierane tylko z podmiotami publicznymi (z prywatnymi tylko wówczas, gdy na danym terenie nie ma podmiotu publicznego świadczącego takie usługi).

Obecnie Falck świadczy w Polsce usługi w zakresie transportu międzyszpitalnego. Bierze także udział w zabezpieczeniu imprez masowych oraz prowadzi szkolenia w zakresie pierwszej pomocy.