Fresenius: nowa stacja dializ

0
999

2 stycznia 2012 rozpoczęła działalność pierwsza niepubliczna w Białymstoku stacja dializ należąca do sieci Międzynarodowe Centrum Dializ (spółka Eurodial), którą to sieć firma Fresenius przejęła w połowie 2011 roku. Ośrodek zlokalizowany jest w budynku w Szpitalu MSWiA przy ul. Fabrycznej 27.

Przetarg na dzierżawę pomieszczeń przy Szpitalu MSWiA w Białymstoku odbył się w połowie 2009 roku, wówczas wygrała go firma Eurodial, która następnie rozpoczęła inwestycję. Remont i wyposażenie ośrodka ostatecznie zakończyły się w maju 2011 roku. Stacja przystąpiła do kontraktowania z NFZ pod koniec 2011 roku (należąc już do Grupy Fresenius) i otrzymała kontakt z NFZ na świadczenia z zakresu hemodializy i poradni nefrologicznej od początku 2012 roku. Nakłady inwestycyjne wyniosły około 4,5mln zł. Jest to w tej chwili 71 placówka należąca do Grupy Fresenius w Polsce.

W placówce o powierzchni 705 mkw obecnie znajduje się 5 stanowisk dializacyjnych, ale docelowo będzie ich 16, co pozwoli na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia nerkozastępczego. W tym samym miejscu rozpoczyna także działalność poradnia nefrologiczna, która będzie przyjmować pacjentów na konsultacje nefrologiczne we wtorki, środy i czwartki.

O jakość leczenia i komfort dializowanych zadba kadra medyczna – dwóch lekarzy nefrologów i sześć pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem w pracy w stacji dializ i z pacjentami dializowanymi. Kilkugodzinne zabiegi umili pacjentom możliwość oglądania telewizji – każdy dializowany otrzyma słuchawki, by nie zakłócać spokoju pozostałym, znajdującym się na sali, osobom. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Firma Fresenius działa w 100 krajach na całym świecie. Fresenius Nephrocare Polska jest to największa niepubliczna sieć tego typu placówek w kraju. Wartość wszystkich jej kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia w 2011 roku wynosiła około 200 mln zł.