Fresenius: podsumowanie akcji profilaktycznej

0
922


Centrum Dializ Fresenius w Jaśle ora Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, są organizatorami akcji Nefrotest, której celem jest upowszechnianie wiedzy o chorobach układu moczowego i przekonanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.

W ramach akcji bezpłatnych badań nerek przeprowadzanych w Centrum Dializ Fresenius w Jasle przebadano 450 osób, u 39 z nich stwierdzono wyniki niezgodne z normami.

Specjaliści badali mieszkańców powiatu pod kątem poziomu kreatyniny we krwi oraz wyliczali eGFR.
– Podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny to sygnał alarmowy, mogący świadczyć o zaburzeniach pracy nerek. EGFR to wskaźnik przesączania kłębuszkowego pokazujący skuteczność pracy nerek, czyli ich zdolność do filtrowania krwi. Na podstawie obu wyników i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem lekarz jest w stanie ocenić stopień zagrożenia chorobą nerek i wystawić skierowanie na specjalistyczne badania – tłumaczy lek. med. Małgorzata Dziki, dyrektor  Centrum Dializ Fresenius w Jaśle.

Centrum Dializ  Fresenius przy ulicy Sroczyńskiego 8 w Jaśle działa od 2007 roku. Obecnie korzystając z 15 stanowisk do hemodializy w stacji dializ leczy się 62 pacjentów. Stacja działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Kampania Nefrotest rozpoczęła się w roku 2010 w Świebodzinie. Organizowana jest przez Nefron oraz lokalnego partnera. W ramach akcji w szesnastu miastach przebadanych zostało bezpłatnie i bez skierowania ponad 10 tysięcy osób. Kilkuset pacjentów trafiło do dalszej diagnostyki. Kolejna akcja badania krwi w ramach Nerfotestu odbędzie się jeszcze w kwietniu 2013 roku, w  Limanowej i Nowym Sączu. Według szacunków, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek  może chorować od 8 do 10 procent społeczeństwa.