Fresenius: stacja dializ w Ostródzie z kontraktem

0
1109

Od 25 stycznia 2012, po trzech latach od wybudowania stacji dializ w Ostródzie, pacjenci mogą korzystać z usług tej placówki w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To jedyny ośrodek leczenia nerkozastępczego w powiecie ostródzkim. W sprawie uruchomienia placówki interweniowali pacjenci, posłowie, władze regionu oraz sami mieszkańcy Ostródy.

Od 2009 roku wszyscy zabiegali, by NFZ rozpisał konkurs na dializoterapię w powiecie. Ostróda była jednym z największych powiatów w Polsce bez stacji dializ. Pacjenci dojeżdżali do sąsiednich powiatów, często ponad 100 kilometrów w obie strony, i tracili godziny w podróży.

Przetarg na budowę i wyposażenie stacji dializ w Ostródzie ogłosił w czerwcu 2008 roku Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital posiadał już Poradnię Nefrologiczną, Oddział Wewnętrzny o profilu kardiologiczno-nefrologicznym oraz Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, ale aby zapewnić pełno profilową opiekę pacjentom z chorobami nerek potrzebna była stacja dializ. Nowo powstała stacja była gotowa przyjąć pacjentów w sierpniu 2009 roku. Od tego czasu stała jednak pusta. Sytuacja zmieni się w styczniu 2012 roku, kiedy na mocy kontraktu z NFZ w ośrodku podejmą leczenie pierwsi pacjenci.

Otwarcie dla pacjentów stacji w Ostródzie to wielkie wydarzenie w naszej firmie. Choć oprócz Ostródy, zarządzamy siecią ponad 70 ośrodków, to był czas, że oczy wszystkich w naszej spółce, były zwrócone właśnie na tę stację. Stała pusta, a pacjenci tracili zdrowie i czas na uciążliwych dojazdach. Dzięki pomocy wielu życzliwych osób i instytucji – udało się. Zapraszam pacjentów i jeszcze raz dziękuję wszystkim, którym nieobojętny był los dializowanych – mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes sieci Fresenius .

Stacja dializ mieści się w specjalnie wybudowanym budynku na terenie szpitala (Centrum Zdrowia Medica) przy ul. Jagiełły 1. Wyposażona została w najnowszej generacji aparaturę medyczną firmy Fresenius Medical Care, która umożliwia przeprowadzanie dializy wysokoprzepływowej zamiast tradycyjnie stosowanej hemodializy.
To innowacyjna metoda oczyszczania krwi z toksyn, które zapewniają nie tylko poprawę wyników pacjentów, ale także lepsze samopoczucie dializowanych w trakcie i po zabiegu. Co ważne spada również ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i wzrasta szansa chorego na przeszczep – mówi dr Krzysztof Bednarski, nefrolog, dyrektor stacji dializ w Ostródzie. Standardem we wszystkich stacjach dializ prowadzonych przez Fresenius Nephrocare jest stosowanie wyłącznie jednorazowych filtrów dializacyjnych, dzięki czemu eliminuje się ryzyko zakażeń (Fundusz dopuszcza wielokrotne stosowanie dializatorów). O komfort i bezpieczeństwo pacjentów zadba zespół wykwalifikowanych lekarzy i pielęgniarek.

Uruchomienie stacji dializ przyniesie wiele korzyści nie tylko pacjentom dializowanym, ale także osobom wymagającym nagłych dializ.
Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebnych jest kilka sztucznych nerek w tym samym czasie. Do tej pory, w takich przypadkach, musieliśmy kierować pacjentów wymagających leczenia nerkozastępczego do Iławy, Olsztyna lub Działdowa, czyli do najbliżej położonych miast, w których zlokalizowane są stacje dializ. Teraz będziemy mogli w sposób kompleksowy zatroszczyć się o zdrowie naszych pacjentów bez konieczności opuszczania terenu szpitala – mówi dr Beata Januszko-Giergielewicz, ordynator Oddziału Wewnętrznego Centrum Zdrowia Medica w Ostródzie.