Fresenius: stacja dializ w Ostrowi w nowym budynku

0
894

Stacja dializ działająca w Ostrowi Mazowieckiej, prowadzona przez Grupę Fresenius, została przeniesiona do nowego budynku na terenie Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej – Curie. Koszt postawienia i wyposażenia budynku wyniósł około 4,8 mln zł.

Obiekt jest 2-kondygancyjny, na parterze mieści się stacja dializ, a na pierwszym piętrze między innymi szpitalne laboratorium i szpitalna apteka (szpital dzierżawi te pomieszczenia od Freseniusa). Nowa stacja dializ jest nowocześnie wyposażona. Z jej usług może korzystać dwa razy tyle pacjentów co w starej stacji. Wszystkie świadczenia są realizowane w ramach kontraktu z NFZ.

W nowo wybudowanym ośrodku standard leczenia podnoszą: specjalistyczny, centralny system dystrybucji koncentratu do dializ, wentylacja mechaniczna, miejscowa klimatyzacja, nowa infrastruktura sanitarna, meble i inne elementy wyposażenia. Na powierzchni 623 mkw znajduje się 16 stanowisk dializacyjnych, co pozwoli na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów. W poprzednim ośrodku było 11 sztucznych nerek i 55 chorych pod stałą opieką. Budynek nowej stacji jest dwukondygnacyjny, połączony z bryłą szpitala łącznikiem. Na parterze mieści się stacja, a na I piętrze- szpitalne laboratorium. W placówce zabiegi dializoterapii są prowadzone w poniedziałku do soboty.

Stacja dializ w Ostowi powstała pod koniec 2001 roku od razu jako niepubliczna placówka. Wtedy utworzyła ją firma INCP, którą Fresenius przejął w 2005 roku. Placówka wykonuje zabiegi dializy wysokoprzepływowej, która jest skuteczniejsza niż standardowa hemodializa. Stosowanie zaawansowanej technologii oczyszczania krwi ma bezpośredni wpływ na zdrowie pacjentów – zapewnia wyższą skuteczność dializowania, co przekłada się nie tylko na poprawę wyników leczenia, ale także lepsze samopoczucie osób dializowanych. Wzrastają również szanse pacjentów na udany przeszczep nerki.
We wszystkich stacjach dializ należących do Grupy Fresenius obowiązują wyśrubowane standardy leczenia, znacznie przekraczające wymagania stawiane przez NFZ. Jednym z przykładów jest używanie filtrów dializacyjnych wyłącznie jednorazowo, pomimo dopuszczenia przez Fundusz możliwości ich wielokrotnego stosowania. W ten sposób dodatkowo chronimy naszych pacjentów przed ewentualnymi zakażeniami, zapewniamy komfort i poczucie bezpieczeństwa – mówi dr Jakub Hartman, specjalista nefrolog i dyrektor stacji w Ostrowi.

Centrum Dializ Fresenius Nephrocare zapewnia pacjentom transport na i z zabiegu. W placówce zatrudniony jest zespół lekarzy (w tym dwóch nefrologów) i pielęgniarek.

Fresenius prowadzi w Polsce ponad 70 stacji dializ, zlokalizowanych we wszystkich województwach, oprócz opolskiego.