Fundacja Medicover realizuje projekt związany z chorobą Alzheimera

0
834


Fundacja Medicover realizuje projekt edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych „Zrozumieć Alzheimera”. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

W ramach projektu stworzono film pod tytułem „Zrozumieć Alzheimera”, który w niecodzienny sposób pozwala doświadczyć tego, w jaki sposób postrzega rzeczywistość osoba cierpiąca na tę chorobę.

– Film jest swoistym eksperymentem. Do jego udziału zaprosiliśmy ochotników spośród ludzi, opiekujących się na co dzień chorymi. Osoby te najbardziej potrzebują wsparcia i wiedzy, by zrozumieć objawy i je zaakceptować – mówi inicjatorka projektu i opiekun merytoryczny filmu – psycholog Karolina Jurga. – Tworząc ten film chcieliśmy pokazać, jak bardzo osoby chore są zagubione w codzienności, jak wiele potrzebują wskazówek, by się odnaleźć, jakie ograniczenia  napotykają. O tym niewiele się mówi. Wejście w buty drugiej osoby najlepiej pozwala zrozumieć jej stan – dodaje Karolina Jurga.

Uczestnicy eksperymentu dostali na pozór proste zadania do wykonania, takie jak na przykład: poskładać ubrania, posegregować skarpetki, rozłożyć leki, nakryć do stołu. Wymienione zadania wykonywali, używając specjalnie przygotowanych do tego rekwizytów. Na oczy założone zostały specjalne gogle, imitujące tak zwane widzenie lornetkowe (zawężające pole widzenia), charakterystyczne dla tej choroby. Na uszy założone im zostały słuchawki z puszczonymi szumami, nakładającymi się dźwiękami rozmowy kilku osób, szmerami (osoby chore na Alzheimera relacjonują, że stale słyszą szumy i dźwięki, których nie mogą wyłączyć). Uczestnicy zostali poproszeni o włożenie specjalnych rękawiczek, utrudniających zręczne chwytanie (podobne zaburzenia czucia i manualne mają chorzy). Wykonywanie prostych zadań z takimi ograniczeniami jest bardzo trudne, co żywo relacjonowali uczestnicy eksperymentu. Ich refleksje po tym doświadczeniu spowodowały większą empatię wobec bliskiego, lepsze zrozumienie jego dziwnego zachowania i przede wszystkim  zaakceptowanie, że nie jest ono przejawem złośliwości, tylko zagubienia w rzeczywistości, wywołanego chorobą.

– Zrozumienie objawów choroby i tego, dlaczego chory na co dzień czuje się zagubiony i robi „dziwne rzeczy,” pomaga bliskim budować relacje, poświęcać czas na dawanie sobie wzajemnie miłości, zamiast koncentrować się na tłumaczeniu, poprawianiu, pokazywaniu jak należy – podkreśla psycholog Karolina Jurga.

Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych.

Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 roku i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tysiącami klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.