Fundacja Unia Bracka działa 30 lat
Wizualizacja nowej Przychodni Brackiej Polska-Wirek w Rudzie Śląskiej
Fundacja Unia Bracka, prowadząca siec placówek ambulatoryjnych w województwie śląskim, 14 lipca 2022 obchodziła 30-lecie działalności. Przychodnie sieci odwiedza codziennie kilka tysięcy pacjentów, którymi zajmuje się 650 pracowników.
Fundacja prowadzi 18 Przychodni Brackich, kilkadziesiąt poradni specjalistycznych oraz kilkadziesiąt pracowni diagnostycznych. Placówki zlokalizowane są na terenie miast i powiatów województwa śląskiego: Katowic, Mysłowic, Bytomia, Sosnowca, Gliwic, Zabrza, Knurowa i Rudy Śląskiej. Z usług podstawowej opieki zdrowotnej placówek Fundacji korzysta ponad 250 tysięcy osób. Fundacja obejmuje opieką profilaktyczną ponad 300 firm z terenu całego Śląska.
Ostatnie lata to okres dynamicznych zmian i rozwoju przychodni sieci. Najważniejsze z nich to kompleksowa modernizacja wnętrz oraz termomodernizacja budynków Przychodni Brackiej Halemba w Rudzie Śląskiej, Przychodni Brackiej Staszic w Katowicach oraz Przychodni Brackiej Wesoła w Mysłowicach.
Wykonano także termomodernizację budynku Przychodni Brackiej Knurów, realizowany jest proces modernizacji pomieszczeń przychodni i termomodernizacja budynku Przychodni Brackiej Bobrek w Bytomiu wraz z budową windy.
Kardiologia zabiegowa Carint z nowym aparatem RTG
Przeniesiono także przychodnię w Zabrzu-Makoszowy do nowo wybudowanej siedziby Przychodni Brackiej Guido. Poszerzono ofertę usług rehabilitacyjnych o dwie nowo otwarte kriokomory w Rudzie Ślaskiej i Knurowie oraz o szereg innych usług medycznych.
W lipcu 2022 Fundacja rozpoczęła budowę nowoczesnego centrum medyczno-diagnostycznego w Rudzie Śląskiej, które w połowie 2023 roku zastąpi obecny budynek Przychodni Brackiej Polska-Wirek. Inwestycja jest realizowana dzięki współpracy z firmą Helimed, która będzie prowadzić w placówce pracownię tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W najbliższych latach nowa placówka powstanie także w Katowicach.
Fundacja Unia Bracka powstała w 1992 roku i została założona przez 63 kopalnie górnictwa węgla kamiennego oraz organizacje związkowe działające w branży górniczej. Ideą powstania Fundacji było zapewnienie górnikom kompleksowej opieki ambulatoryjnej w wielu ośrodkach diagnostyczno-specjalistycznych.