Giżycko: powiat szuka pracowników dla szpitala GNS na Litwie

0
825

Starosta giżycki zapowiedział, że szuka lekarzy do miejscowego szpitala na Litwie, w przygranicznej miejscowości Alytus, która jest partnerem Giżycka. Placówka w Giżycku należy do Grupy Nowy Szpital. Od marcu 2015 roku placówką kieruje zarządca przymusowy.

Celem współpracy powiatu giżyckiego z litewskim partnerem ma być także wspólna realizacja projektów w celu zakupu sprzętu do szpitali.

Do Grupy Nowy Szpital placówka w Giżycku należy od 2013 roku, kiedy została zawarta z samorządem powiatowym umowa dotycząca zarządzania. 26 marca 2015 roku umowa ta została wypowiedziana, co było przez powiat uzasadniane pogarszającą się atmosferą w szpitalu oraz krytycznym stanowiskiem radnych Rady Powiatu w Giżycku, lekarzy, pielęgniarek i wszystkich związków zawodowych, dotyczącym metod zarządzania GNS. Starosta oświadczył, że wielokrotnie proponował Grupie Nowy Szpital polubowne rozwiązanie umowy, jednak bezskutecznie.

Od tamtej pory zarówno Grupa Nowy Szpital jak i samorząd wdały się w wiele sądowych sporów (między innymi Grupa pozwała starostę o odszkodowanie). Starostwa giżycki krytykował postępowanie zarządcy przymusowego, który między innymi, według starosty, doprowadził do odejścia z placówki wielu pracowników oraz do utraty źródeł dochodu z usług świadczonym na rzecz innych placówek.

Od kwietnia 2015 roku giżyckim szpitalem zarządza nowy zarządca przymusowy, który razem z samorządem stara się rozwiązać problemy kadrowe występujące między innymi na oddziale noworodkowym.  Samorząd zabiega także w sądzie o ostateczne zniesienie zarządu przymusowego i bezpośrednie przejęcie pełnego nadzoru nad giżyckim szpitalem.

Szpital w Giżycku posiada 247 łóżek na 10 oddziałach. Prowadzi też 15 poradni specjalistycznych, 9 pracowni, zakład fizjoterapii, oferuje nocną i świąteczną pomoc lekarską.

Grupa Nowy Szpital prowadzi 13 placówek w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Są to placówki: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.