GNS: dodatkowy kontrakt z NFZ dla szpitala w Kostrzynie

0
885

Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą otrzymał dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie zaćmy. Zwiększenie kontraktu o 288 tys. zł pozwoli zoperować dodatkowo 112 pacjentów chorujących na zaćmę.

Co roku w placówce tej wykonywanych jest ponad 1,5 tysiąca operacji zaćmy. Od początku 2017 roku w Kostrzynie przeprowadzono operacje wszczepienia sztucznej soczewki u 220 osób.

Zaćma jest chorobą związaną z wiekiem i polega na postępującym mętnieniu soczewki oka. Jednym z objawów jest stopniowe pogarszanie się widzenia. Osoby cierpiące na zaćmę skarżą się zwykle na zamglone widzenie, czasami na rozszczepianie się światła, na zaburzenia widzenia barw i kontrastu. Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki z oka i wszczepienie sztucznej soczewki jest obecnie jedynym sposobem leczenia zaćmy.

W szpitalu w Kostrzynie pacjenci są leczeni najnowszą metodą operacyjną, jaką jest  fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zaćmy wewnątrz oka przy pomocy ultradźwięków, a następnie odessanie zmętniałych mas soczewkowych. Umożliwia ona operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeszkodą do operacji nie jest już ani wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 15-20 minut i gwarantuje szybsze gojenie rany, krótszą rekonwalescencję oraz wczesną stabilizację widzenia z mniejszą możliwością wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego.

Szpital w Kostrzynie prowadzi 6 oddziałów, posiadających w sumie 196 łóżek, i 12 poradni specjalistycznych. Posiada także bazę diagnostyczną i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, liczący 50 łóżek.

Placówka jest zarządzana przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A., która prowadzi również placówki w Olkuszu, Świeciu, Wąbrzeźnie, Wschowie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie,  Skwierzynie i Szprotawie.