GNS: inwestycje w szpitalu w Świebodzinie

0
782

W szpitalu w Świebodzinie, należącym do Grupy Nowy Szpital, będzie można wykonywać więcej operacji chirurgicznych i ginekologicznych. Placówka zainwestowała w nowy sprzęt do zabiegów laparoskopowych. W grudniu 2016 roku szpital zakończył budowę lądowiska dla śmigłowców.

– Większość operacji w naszym szpitalu wykonuje się metodą laparoskopową. Zdecydowaliśmy się na wymianę dotychczas używanego sprzętu, ponieważ chcemy zwiększać liczbę tych zabiegów i w ten sposób skrócić czas oczekiwania pacjentów – tłumaczy Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Zakupiona za prawie 360 tysięcy złotych nowa kolumna histeroskopowo-laparoskopowa jest wykorzystywana do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych przy schorzeniach  ginekologicznych czy chirurgicznych. Dla pacjentów najważniejsze jest to, że operacje wykonywane przy użyciu tego typu  sprzętu są zabiegami małoinwazyjnymi, bardzo rzadko występują po nich powikłania i czas rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku klasycznych operacji chirurgicznych czy ginekologicznych.

W chirurgii klasycznej używany jest skalpel, natomiast w laparoskopii chirurg patrzy w monitor i operuje mikronarzędziami. Zakupiony przez szpital w Świebodzinie sprzęt jest najnowszej generacji. Zestaw zawiera monitor medyczny, diody Led, system kamer HD, który umożliwia wyświetlanie operowanych narządów na monitorze.

– Oprócz podstawowego wyposażenia  dodatkowy komplet narzędzi do wieży laparoskopowej zakupił zarząd Fundacji Chirurgia Świebodzin – Leszek Korolczuk, Ryszard Adamcewicz, Irena Drozdowska-Hoszowska – to nasi lekarze, którzy na co dzień pracują w szpitalu i co jakiś czas, poprzez Fundację wspierają nas zakupami – mówi Wiesława Cieplicka.

W 2016 roku na sprzęt medyczny w szpitalu w Świebodzinie wydano 678 tys. zł. Oprócz kolumny laparoskopowej szpital kupił 2 nowe aparaty USG: jeden do pracowni diagnostyki obrazowej, drugi na salę porodową. Duża część ubiegłorocznych zakupów to także sprzęt komputerowy, ponieważ placówka przygotowuje się do wdrożenia programu informatycznego, który umożliwi prowadzenie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.

Nowa aparatura chirurgiczna to nie jedyna ubiegłoroczna inwestycja szpitala w Świebodzinie. W grudniu 2016 roku szpital zakończył budowę lądowiska.

– Czekamy na wpis do Krajowego Rejestru Lądowisk. Mam nadzieję, że pierwsze śmigłowce sanitarne będą lądować  tutaj jeszcze w pierwszym kwartale tego roku – mówi Wiesława Cieplicka.

Koszt budowy wyniósł około 1,8 mln zł. Lądowisko ma przede wszystkim podnieść bezpieczeństwo pacjentów, którzy będą wymagali szybkiego transportu do innych placówek.

Szpital w Świebodzinie prowadzi 5 oddziałów (138 łóżek), 7 poradni specjalistycznych, 6 pracowni diagnostycznych, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz ratownictwo medyczne.

Placówka należy do Grupy Nowy Szpital, który prowadzi także szpitale w Olkuszu, Wąbrzeźnie, Wschowie, Nakle i Szubinie, Świeciu, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie i Szprotawie.