GNS: kontrakt na nowe usługi w Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego

0
900


Narodowy Fundusz Zdrowia przyznał kontrakt na nowe usługi medyczne w Nowym Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego. Od czerwca 2014 roku w Krośnie dostępne są badania gastro i kolonskopii a od 1 lipca 2014 – w Gubinie rusza Zakład Rehabilitacji.

Pracownia endoskopii w krośnieńskiej placówce została uruchomiona w roku 2013. W tym celu zostały wyremontowane i przystosowane pomieszczenia szpitalne. Pracownia została wyposażona w nowoczesny wideokolonoskop i  wideogastroskop, myjkę ultradźwiękową, diatermię. Dotychczas w pracowni wykonywano badania dla pacjentów przebywających w szpitalu. Aby badania były dostępne dla wszystkich pacjentów, zarząd ubiegał się kontrakt z NFZ.

Natomiast od 1 lipca 2014 w Gubinie rozpocznie działalność Zakład Rehabilitacji. To również efekt zakończonego w roku 2013 konkursu, jaki ogłosił NFZ na świadczenia rehabilitacyjne. Zakład rehabilitacji i poradnia rehabilitacyjna będą funkcjonowały w budynkach szpitala w Gubinie przy ul. Śląskiej 35. Pomieszczenia zostały gruntownie wyremontowane i dostosowane do potrzeb pacjentów. Do wykonywania zabiegów zakupiono nowy sprzęt, dzięki czemu zakres oferowanych zabiegów jest bardzo szeroki i obejmuje zabiegi z zakresu kinezyterapii, masażu, elektrolecznictwa, leczenia polem magnetycznym, hydroterapii i krioterapii miejscowej.

– Będzie to pierwsza tego typu poradnia w naszym powiecie. Przyjmować w niej będzie z lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej. Zabiegi rehabilitacyjne będziemy realizować w zakładzie rehabilitacji oraz w warunkach domowych – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Krośnie i Gubinie.

W Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego w ostatnim czasie podjęto wiele inicjatyw w celu rozszerzenia zakresu usług. Na oddziale położniczo-ginekologicznym zatrudniono na stałe dwóch lekarzy specjalistów tego zakresu oraz lekarza, przy udziale którego wykonywane są zabiegi operacyjne metodą laparoskopową. W sierpniu 2013 roku rozpoczęła działalność Szkoła Rodzenia, która zlokalizowana jest w budynku szpitala w Krośnie. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Oddział został doposażony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy w stanowisko do reanimacji  noworodków, inkubator zamknięty, lampę do fototerapii, kardiomonitor, urządzenie do pomiaru poziomu bilirubiny i pulsoksymetr. Od maja 2014 pacjentki rodzące na oddziale położniczym szpitala w Krośnie mogą korzystać z nowej metody łagodzenia bólu tzw. gazem rozweselającym. Obecnie w szpitalu w Krośnie Odrzańskim na świat przychodzi średnio 30 noworodków w miesiącu.

Zmiany wprowadzono również na oddziale chirurgicznym. Dzięki zatrudnieniu nowych lekarzy ortopedów wykonuje się  tam obecnie specjalistyczne zabiegi ortopedyczne, które do niedawna w szpitalu w Krośnie były niedostępne. Na oddziale chirurgii wykonuje się coraz więcej zabiegów  metodą laparoskopową. Ordynatorem oddziału wewnętrznego jest lekarz specjalista z zakresu interny i kardiologii, dzięki czemu poszerzyły się możliwości prowadzenia diagnostyki kardiologicznej.

Grupa Nowy Szpital prowadzi 13 placówek w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Są to placówki: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.