GNS: nowa sterylizatornia w szpitalu w Świeciu

0
861


W Nowym Szpitalu w Świeciu rozpoczęła pracę nowoczesna centralna sterylizatornia. Na potrzeby nowej jednostki przeznaczono część piwnicy. Koszty remonty i wyposażenie – około 2,5 mln zł, szpital pokrył ze środków własnych.

Gruntownie wyremontowane pomieszczenia zostały wyposażone w pełni zautomatyzowany i najnowszej generacji sprzęt. Drobiazgowa kontrola, jaką przeszły urządzenia, daje pewność, że spełniają one wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Sterylizatornia składa się z części socjalno-magazynowej, stacji uzdatniania wody oraz z części technologicznej podzielonej na trzy odrębne strefy: brudną, czystą i sterylną. Gruntownie wyremontowane pomieszczenia zostały wyposażone w nowoczesny w pełni zautomatyzowany sprzęt i urządzenia – przelotowy sterylizator parowy oraz parowo- formaldehydowy, myjnie dezynfektory, przelotową myjnię-dezynfektor, inkubator testów biologicznych oraz zamykane wózki transportowe.

Dotychczas Nowy Szpital w Świeciu zlecał sterylizację na zewnątrz. Po dopuszczeniu wszystkich urządzeń do pracy będzie pod tym względem samowystarczalny. Niewykluczone, że z usług sterylizatorni w Świeciu będą korzystały inne placówki Grupy Nowy Szpital a także podmioty nie związane z Grupą. Sterylizatornia przeszła tzw. proces walidacji (kontroli), który jest wymagany, jeśli placówka chce świadczyć usługi zewnętrzne. Oznacza, to że wszystkie urządzania i procesy, jakie zachodzą podczas sterylizacji, działają zgodnie z opisami producentów sprzętu a sterylizowane narzędzia są bezpieczne dla pacjentów. Przejściem takiego procesu kontroli może pochwalić się niewiele szpitali w Polsce.

Szpital w Świeciu prowadzi 12 oddziałów łóżkowych (w tym między innymi rehabilitacyjny, chorób płuc, medycyny paliatywnej, obserwacyjno-zakaźny) a także szpitalny oddział ratunkowy oraz stację dializ. W sumie posiada prawie 300 łóżek. Prowadzi też 20 poradni specjalistycznych, pracownie diagnostyczne (USG, RTG, tomograf  komputerowy, laboratorium) oraz ratownictwo medyczne. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2013 ma wartość 47 293 499,65 zł.

Nowy Szpital w Świeciu jest częścią Grupy Nowy Szpital, która obejmuje także placówki we Wschowie, Kostrzynie, w Nakle i Szubinie, w Skwierzynie, w Świebodzinie, w Olkuszu, w Krośnie i Gubinie, w Szprotawie, Wąbrzeźnie oraz w Giżycku.