GNS: nowe lądowisko przy szpitalu w Olkuszu

0
880

5 maja 2015 Dział Operacji Lotniczych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował szpital w Olkuszu, że lądowisko przyszpitalne w tej placówce zostało wpisane do Instrukcji Operacyjnej LPR. Tym samym możliwe stało się wykonywanie operacji lotniczych przez śmigłowce LPR na tym lądowisku.

8 maja 2015, w nocy lądowisko przeszło chrzest bojowy – po raz pierwszy śmigłowiec wylądował w Olkuszu.

Budowa lądowiska rozpoczęła się w 2014 roku i kosztowała około 2 mln zł. Obiekt spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Przystosowany jest do obsługi helikopterów w nocy poprzez specjalistyczny system oświetlenia.

Pod budowę lądowiska  rozebrano stare budynki, ścięto drzewo. Wybrane pod lądowisko miejsce było jedynym możliwym, które spełniało zasady określone przez Ministerstwo Zdrowia, takie jak odpowiednia odległość od szpitala, podejście do lądowania, itp.

Przy okazji budowy lądowiska powstała nowa tlenownia na gazy medyczne przy szpitalu. Podczas prac natknięto się na instalację, której nie było na planach. Dlatego trzeba było dostosować plany budowy i harmonogram do nowej sytuacji. Stąd budowa trwała trochę dłużej niż pierwotnie zakładano.

Nowy Szpital w Olkuszu to największa placówka medyczna w powiecie olkuskim. Każdego roku z usług szpitala korzysta średnio 191 tysięcy pacjentów. Od 2009 roku placówką zarządza Grupa Nowy Szpital, sieć niepublicznych szpitali w Polsce, które świadczą usługi medyczne w ramach kontraktów z NFZ.

Grupa Nowy Szpital prowadzi placówki w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim. Są to placówki: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.