GNS: nowy sprzęt w szpitalu w Olkuszu

0
671

Nowy Szpital w Olkuszu kupił nowoczesny sprzęt do zabiegów chirurgicznych. Na blok operacyjny została już dostarczona nowa kolumna do zabiegów laparoskopowych. Jesienią wyposażenie bloku operacyjnego zostanie uzupełnione o nowoczesny zestaw do zabiegów ortopedycznych.

Zabiegi laparoskopowe od lat uznawane są za standard w diagnostyce oraz terapii narządów jamy brzusznej. Metoda stosowana jest najczęściej w ginekologii i przy chorobach układu trawiennego. W chirurgii klasycznej używany jest skalpel, natomiast w laparoskopii chirurg patrzy w monitor i operuje mikronarzędziami. Dla pacjentów najważniejsze jest to, że operacje wykonywane przy użyciu tego typu sprzętu są zabiegami małoinwazyjnymi, rzadko występują po nich powikłania a czas rekonwalescencji jest krótszy niż w przypadku operacji przeprowadzanych metodą klasyczną.

Laparoskopia w diagnostyce i leczeniu stosowana jest w olkuskim szpitalu od wielu lat. Placówka zdecydowała się na wymianę sprzętu na bardziej nowoczesny a przez to bezpieczniejszy dla pacjentów i personelu. Zakupiony za 440 tys. zł zestaw zawiera między innymi monitor medyczny, diody Led, system kamer HD, który umożliwia wyświetlanie diagnozowanych czy operowanych narządów na monitorze. Szpital zakupił dwa oddzielne zestawy do laparoskopii dla chirurgów i dla ginekologów. Dodatkowe narzędzia w zestawie dla lekarzy ginekologów umożliwią wykonywanie szerszej gamy zabiegów endoskopowych u pacjentek oddziału ginekologicznego. Uzupełnieniem wyposażenia bloku operacyjnego będzie nowa kolumna do zabiegów artroskopowych, która usprawni przeprowadzanie zabiegów z zakresu chirurgii urazowej, przede wszystkim stawów kolanowym i barkowym.

Modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego jest częścią projektu, na który Nowy Szpital w Olkuszu otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu w szpitalu powstanie nowy blok operacyjny, sterylizatornia, zmodernizowane zostaną oddziały położniczy, pediatryczny i zakaźny. Suma otrzymanego dofinansowania wynosi 7,8 mln zł.

Łącznie do 2020 roku szpital zainwestuje w modernizację placówki ponad 10 mln zł, z czego 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.

Grupa Nowy Szpital prowadzi dziesięć placówek zlokalizowanych na terenie czterech województw. Wszystkie zakwalifikowały się do sieci szpitali. Szpital w Olkuszu został zakwalifikowany do II poziomu szpitali, natomiast do I poziomu placówki w Kostrzynie, Wschowie, Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Skwierzynie i Szprotawie.