GNS: pacjenci oczekują lepszej komunikacji z lekarzami

0
821


Lepsza komunikacja z lekarzami to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w szpitalach – wynika z analizy prawie 500 ankiet wypełnionych w Giżycku w ramach akcji „Najlepszy Szpital. Giżycko”. Analiza ankiet mieszkańców to pierwszy etap eksperymentu realizowanego przez Grupę Nowy Szpital.

W jego ramach w ciągu najbliższych miesięcy w szpitalu będą wprowadzane zmiany organizacyjne, które mają usprawnić jego pracę i zwiększyć zadowolenie pacjentów. Badanie ankietowe było prowadzone w szpitalu, w Internecie na stronie http://najlepszySzpitalGizycko.pl oraz podczas ulicznych sond.

Wyniki ankiety wskazują najważniejsze oczekiwania pacjentów w stosunku do szpitala. Okazało się, że najważniejsze oczekiwania dotyczące personelu szpitalnego odnoszą się do sposobu komunikacji oraz zrozumiałego opisu procedur medycznych. W ankietach pacjenci określali także zapotrzebowanie na dodatkowe usługi – najczęściej wskazywane to między innymi dostęp do Internetu (48%) i bankomatu (28%). Na pytania o inne zmiany, pacjenci odpowiadali wskazując między innymi potrzebę lepszego wyposażenia sal chorych (34%), nowocześniejszego sprzętu (33%) czy łatwiejszego dostępu do łazienki (26%).

– W części opisowej ankiet pacjenci często powoływali się na szpital w Leśnej Górze – komentuje wyniki badania Małgorzata Mistera, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Szpitalu Giżyckim  – Będziemy się starać dogonić serialowy wzorzec, choć pewnie nie zawsze będzie to łatwe. W każdym razie cieszymy się z każdej ankiety, wiele z wypowiedzi to konkretne wskazówki co i jak zmienić.

Opracowane wyniki ankiet będą szczegółowo omawiane z pracownikami szpitala w Giżycku. Na ich podstawie zostanie przygotowany plan zmian. Eksperymentalny projekt „Najlepszy Szpital. Giżycko” ma na celu zmianę placówki w bardziej przyjazną dla pacjentów. Przebieg projektu można na bieżąco obserwować na stronie internetowej www.najlepszyszpitalgizycko.pl, na www.facebook.com/zdroweszpitale oraz na Twitterze: @szpitalgizycko. Internauci mogą włączyć się do akcji m.in. komentując pojawiające się na stronie informacje, czy proponując własne pomysły na zmiany.

Szpital w Giżycku to najmłodsza placówka w Grupie Nowy Szpital. Grupa zarządza obecnie trzynastoma placówkami, które działają w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim oraz warmińsko-mazurskim.