GNS: szpital w Olkuszu zainwestuje 10 mln zł w modernizację

0
848

Nowy Szpital w Olkuszu zainwestuje w najbliższych latach 10 mln zł w modernizację. Placówka otrzymała 7,8 mln zł dotacji z funduszy unijnych, między innymi na budowę nowego bloku operacyjnego oraz zakup nowego sprzętu medycznego. 

Inwestycja szpitala znalazła się na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego. Dzięki pieniądzom z tego programu w szpitalu powstanie nowy blok operacyjny oraz sterylizatornia, zmodernizowane zostaną oddziały: chorób zakaźnych, pediatrii, ginekologii i położnictwa.

Poza tym do potrzeb poradni specjalistycznych dostosowane zostaną pomieszczenia po szpitalnym oddziale ratunkowym, który zostanie przeniesiony wkrótce do nowego budynku.

Koszt całego projektu wyniesie ponad 10 mln zł, z czego 2,5 mln zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu medycznego.

Nowy blok operacyjny powstanie na pierwszym piętrze nowego budynku SOR-u. Będzie posiadał 4 sale operacyjne wraz z zapleczem: sale przygotowawcze personelu, dwie sale przygotowania pacjentów. Jedna sala operacyjna będzie przystosowana do operacji ortopedycznych.

Projekt zakłada również zakup nowego wyposażenia bloku oraz sprzętu do przeprowadzania operacji chirurgicznych: diatermii chirurgicznej, aparatu do znieczulania, stołów i lamp operacyjnych. W planach zakupów jest również nowoczesna kolumna histeroskopowo-laparoskopowa, wykorzystywana do zabiegów diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii i chirurgii ogólnej. W sąsiedztwie bloku operacyjnego powstanie nowoczesna sterylizatornia.

Pomieszczenia, w których obecnie znajdują się sale operacyjne, zostaną dostosowane do potrzeb pracowni endoskopii, która także zostanie doposażona w nowe aparaty do badań i zabiegów endoskopowych.

Zmodernizowany zostanie także blok porodowy i odcinek położniczy. Remont czeka oddziały pediatryczny i zakaźny. Na potrzeby poradni specjalistycznych oraz izby przyjęć zostaną dostosowane pomieszczenia po szpitalnym oddziale ratunkowym. To największy jak do tej pory projekt modernizacji, który zostanie przeprowadzony w olkuskim szpitalu. Jego zakończenie planowane jest na koniec 2020 roku.

Grupa Nowy Szpital prowadzi dziesięć placówek zlokalizowanych na terenie czterech województw. Wszystkie zakwalifikowały się do sieci szpitali. Szpital w Olkuszu został zakwalifikowany do II poziomu szpitali, natomiast do I poziomu placówki w Kostrzynie, Wschowie, Świeciu, Wąbrzeźnie, Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Skwierzynie i Szprotawie.