GNS: Szpital w Świeciu inwestuje w ratownictwo

0
817

Nowy Szpital w Świeciu zainwestował w nowoczesny ambulans typu C – Mercedes Sprinter. Pojazd wraz z zabudową i specjalistycznym wyposażeniem kosztował około 362 tys. zł. Zakup został sfinansowany ze środków własnych szpitala. Nowa karetka została kupiona m.in. w związku z uruchomieniem z początkiem 2012 roku podstacji ratownictwa medycznego w Serocku.

NZOZ Nowy Szpital sp. z o. o. w Świeciu zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne powiatu świeckiego, który liczy prawie 98 tysięcy mieszkańców. Od roku 2005, kiedy to szpital został przekształcony w spółkę prawa handlowego, placówka dynamicznie rozwija się również pod względem ratownictwa medycznego. W strukturach SPZOZ funkcjonowały 3 karetki, dzisiaj szpital posiada 6 podstacji. Placówka w Nowem działa jako zespół specjalistyczny, w skład którego zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym, wchodzą lekarz, pielęgniarka i ratownik. Kolejne miejsca stacjonowania zespołów to: Osie, Lniano, Serock. Planowane jest utworzenie kolejnego w Dolnej Grupie. W tych  miejscowościach dyżurują zespoły podstawowe, w których dobową gotowość do udzielania świadczeń zapewniają ratownicy, którzy to w sytuacji przekraczających ich kompetencje przewożą chorego do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Utworzenie zespołu ratowniczego wiąże się nie tylko z zorganizowaniem obsady medycznej, lokalu, ale również zakupem samochodu wraz z wyposażeniem. Nowy Szpital w Świeciu sukcesywnie poszerza tabor i zakupił do tej pory 5 ambulansów, w tym jeden dzięki wsparciu budżetu miasta i trzy przy współfinansowaniu funduszy Unii Europejskiej. Najnowszy szósty pojazd pojawił się ubiegłym tygodniu.

Nowy Szpital w Świeciu jest częścią Grupy Nowy Szpital, która obejmuje także placówki we Wschowie, Kostrzynie, w Nakle i Szubinie, w Skwierzynie, w Świebodzinie, w Olkuszu, w Krośnie i Gubinie, w Szprotawie oraz w Wąbrzeźnie.