GNS: szpital w Świeciu realizuje program unijny

0
1064

Nowy Szpital w Świeciu realizuje program profilaktyki wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Akcja finansowana jest ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z badań może skorzystać ponad 2 tysiące osób z powiatów świeckiego, tucholskiego i chełmińskiego.

Program skierowany jest do osób w trzech kategoriach wiekowych:  50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, 40-49 lat, w przypadku osób, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego, oraz 25-49 lat, w przypadku osób z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego.

Oprócz wykonywanych w szpitalu badań kolonoskopii projekt zakłada również ścisłą współpracę z poradniami lekarzy rodzinnych.

– Będziemy organizować dla lekarzy rodzinnych warsztaty medyczne i też prosić ich o pomoc w kierowaniu pacjentów na badania – mówi Andrzej Brymora, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.

Program bezpłatnych badań realizowany przez szpital w Świeciu jest częścią projektu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z założeniami tego projektu przebadanych zostanie prawie 25 tysięcy mieszkańców województwa, w tym ponad 2 tysiące mieszkańców powiatów świeckiego, chełmińskiego i tucholskiego.

Szpital otrzymał również dodatkowe środki z regionalnego programu operacyjnego na zakup nowego wyposażenie do pracowni endoskopii, gdzie przeprowadzane będą badania.

Szpital w Świeciu prowadzi 15 oddziałów (w sumie 300 łóżek), 21 poradni specjalistycznych, 11 pracowni, szpitalny oddział ratunkowy, nocną i świąteczną pomoc lekarską, a także stację dializ i ratownictwo medyczne.

Grupa Nowy Szpital Holding S.A. zarządza także szpitalami w Nakle i Szubinie, Olkuszu, Wąbrzeźnie, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Wschowie, Szprotawie i Skwierzynie. Wszystkie szpitale Grupy zostały zakwalifikowane do sieci szpitali.