GNS: zakończenie współpracy z powiatem krośnieńskim

0
841

Grupa Nowy Szpital oświadczyła, że zakończyła współpracę z powiatem krośnieńskim. Umowa dzierżawy miejscowego szpitala oraz dzierżawy majątku ruchomego została rozwiązana, spółka wyprowadziła się z placówki.

„Rozwiązaliśmy umowy tak, jak sobie tego życzył starosta” – oświadcza Grupa w komunikacie.

GNS przypomina, że w sierpniu 2016 roku starosta powiedział, „oddajcie nam szpital”.

„Chcieliśmy to zrobić jak najszybciej, żeby nie trzeba było zamykać oddziałów. Jednak żadna z naszych propozycji przekazania szpitala nie uzyskała akceptacji. Starosta nie chciał rozmawiać z nami na temat przekazania poszczególnych części szpitala – pracowników, kontraktu, itp. W ten sposób doprowadził do całkowitego paraliżu placówki. Inwentaryzacja została zrobiona jednostronnie przez starostę. Jeśli są jakieś sprawy, które trzeba wyjaśnić, to będziemy to robili. Starosta dostał klucze i może w każdej chwili otwierać w szpitalu działalność leczniczą” – czytamy w komunikacie Grupy Nowy Szpital.

Grupa Nowy Szpital przejęła szpital w Krośnie Odrzańskim 1 stycznia 2010 roku. 1 listopada 2016 roku placówka zawiesiła działalność.

Grupa Nowy Szpital wyjaśniała trudną sytuację placówki tym, że NFZ zmniejszył kontrakt szpitala o 25 procent. Szpital stracił również kontrakt na ratownictwo, co obniżyło jego potencjał. GNS przypomina, że umowa z powiatem dawała Grupie prawo ograniczenia działalności medycznej z powodu obniżenia finansowania przez NFZ, jednak nigdy nie skorzystano z takiej możliwości.

Gdy w szpitalu przeprowadzano proces restrukturyzacji pojawiły się opinie, że w placówce źle się dzieje. Oświadczenie starosty powiatu w sierpniu 2016 roku: „Oddajcie nam szpital” spowodowało, że pracownicy, głównie lekarze poczuli się niepewnie i zaczęli szukać nowych zajęć. To według Grupy spowodowało braki kadrowe i konieczność zawieszania pracy oddziałów.

Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego to placówki w Krośnie Odrzańskim oraz w Gubinie. Baza szpitala obejmowała 7 oddziałów, 4 pracownie diagnostyczne, 8 poradni, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz rehabilitację. Szpital w sumie miał 183 łóżka.

Obecnie Grupa Nowy Szpital prowadzi jedenaście placówek zlokalizowanych w województwach: lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim. Są to: Nowy Szpital w Świeciu, Nowy Szpital we Wschowie, Nowy Szpital w Kostrzynie nad Odrą, Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Nowy Szpital w Świebodzinie,  Nowy Szpital w Wąbrzeźnie, Szpital im. Śmigielskiego w Skwierzynie, Nowy Szpital w Olkuszu, Nowy Szpital w Szprotawie oraz Szpital Giżycki.