Gromadzenie informacji o kosztach świadczeń będzie prostsze

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców wprowadza uregulowania, które zapewnią porównywalność danych przekazywanych do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Dzięki temu Agencja będzie mogła szybciej prowadzić proces taryfikacji, a świadczeniodawcy będą w stanie porównać siebie z innymi.
Projekt zawiera jednolity układ kont zespołu 4 i zespołu 5, zalecenia odnośnie do stosowanych kluczy podziałowych wskazania kosztów, które powinny być kwalifikowane jako koszty zarządu, sposób alokowania kosztów z ośrodków działalności pomocniczej na ośrodki działalności podstawowej oraz dochodzenia do sumy kosztów na finalnych ośrodkach działalności i możliwych podejść do kalkulacji kosztów procedur.
Do amortyzacji przyjmuje się środki trwałe o wartości większej lub równej niż 3 500 zł.
Wynika to z wieloletniej praktyki świadczeniodawców zainteresowanych wykorzystywaniem narzędzi rachunkowości zarządczej oraz konieczności uchwycenia kosztów tych środków trwałych, których użytkowanie jest dłuższe niż jeden okres rozliczeniowy, a koszt ten wpływa na wycenę świadczeń medycznych.
Prace nad projektem rozporządzenia zostały poprzedzone pilotażem, który przeprowadzono od stycznia do kwietnia 2019. Wzięło w nim udział 32 świadczeniodawców, wśród których przeprowadzono również badanie ankietowe mające na celu zebranie informacji o rodzaju prowadzonej księgowości, przyjętych metod kalkulacji kosztów czy stopnia zinformatyzowania i nakładów,
Z uzasadnienia do projektu wynika, że planowane jest przygotowanie nowego rozporządzenia, już po wejściu w życie tego projektu, który będzie zawierać docelowy model standardu rachunku kosztów rozbudowany między innymi o ewidencję kosztów osobowych w podziale na kategorie personelu oraz pełną kalkulację kosztów świadczenia.
Zgodnie z ustawą o świadczeniach do zadań Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji należy między innymi opracowywanie propozycji zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów.
Na potrzeby ustalania taryf świadczeń opieki zdrowotnej Agencja gromadzi dane finansowo-księgowe, służące do oszacowania kosztów stałych świadczeń takich jak koszt osobodnia czy koszty osobowe. Dane te są przekazywane przez świadczeniodawców w układzie ustalonym przez Agencję, a ich źródłem są systemy księgowe świadczeniodawców.
Projekt rozporządzenia opublikowany został na stronie Rządowego Centrum Legislacji 16 września 2019.
Uwagi do projektu można przekazywać do 4 października 2019 roku.
Czytaj także: Świadczenia w zakresie POZ także na odległość>>>