Grudziądz: otwarcie unikalnego zespołu hybrydowych sal operacyjnych

0
831

13 czerwca 2014 w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu otwarto nowy obiekt, który pod względem nowoczesności i użytych technologii znajduje się w europejskiej czołówce. Część szpitalna wyposażona w dwie hybrydowe sale operacyjne będzie od tej pory funkcjonować jako Ośrodek Referencyjny firmy Philips w Polsce.

Inwestycja była realizowana przez wiele lat. Jej ostatnim etapem był budynek ambulatoryjno-łóżkowy z dwiema nowoczesnymi i w pełni wyposażonymi hybrydowymi salami operacyjnymi dla oddziałów kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej. W nowym budynku znajduje się również oddział rehabilitacji, reumatologii i onkologii klinicznej.

Najnowocześniejsze w Europie i zintegrowane ze sobą dwie sale hybrydowe dostępne w szpitalu umożliwią przeprowadzenie diagnostyki i specjalistycznych zabiegów w jednym miejscu. Sprzęt medyczny pozwala na precyzyjne i skuteczne operowanie pacjentów ze złożonymi wadami serca i naczyń krwionośnych. W salach hybrydowych będzie można przeprowadzać zarówno rutynowe zabiegi angioplastyki wieńcowej, jak również najbardziej skomplikowane zabiegi wad strukturalnych, wad wrodzonych, kardiochirurgiczne i ablacje.

Szpital podpisał już kontrakt z NFZ na zabiegi operacyjne w salach hybrydowych do końca 2014 roku. W klinice będzie można przeprowadzać rocznie minimum 400 operacji kardiochirurgicznych oraz ponad 600 naczyniowych.
– Nasz szpital to nowoczesny, nastawiony na innowacyjność, oparty na inteligentnych technologiach podmiot leczniczy, to szpital naszych marzeń i oczekiwań. Dziś z niekłamaną dumą można powiedzieć, że obiekty te, ich wyposażenie i potencjał kadr, dają gwarancję bezpieczeństwa w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i szansę rozwoju. Mamy możliwość praktykowania nowoczesnej medycyny i uczenia się jej – mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

Innowacyjna platforma, w którą wyposażone zostały obie sale hybrydowe w Grudziądzu, gwarantuje doskonałą jakość obrazu przy znacznie zredukowanej dawce promieniowania rentgenowskiego (ograniczenie dawki rzędu 50-83 procent), co w efekcie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo i ochronę zdrowia zarówno pacjentów, jak również personelu medycznego wykonującego codziennie zabiegi z użyciem promieni rentgena.