Grupa EMC: zwiększenie przychodów o 15 procent

0
888

Skonsolidowane przychody Grupy EMC Instytut Medyczny wzrosły w 2011 roku o ponad 15 procent w stosunku do roku 2010 i wyniosły prawie 145 mln zł. Ubiegłoroczny zysk operacyjny zwiększył się o 52 procent do 4,78 mln zł. Zysk netto wyniósł 345 tysięcy zł wobec 840 tysięcy rok wcześniej.

„Dynamiczny wzrost przychodów w 2011 roku zawdzięczamy przede wszystkim uruchomieniu nowego Szpitala św.Anny w Piasecznie w drugiej połowie lutego ubiegłego roku. Podwarszawski szpital stanowi obecnie największą placówkę w sieci EMC i jest jednym z największych w Polsce prywatnych szpitali funkcjonujących w systemie publicznym” – powiedział Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.
Dodał, że decyzja o budowie szpitala w Piasecznie związana była z realizacją modelu rozwoju Grupy EMC. Jednak działania związane z otwarciem tej placówki pociągnęły za sobą wysokie koszty jej rozruchu, co niekorzystnie wpłynęło na wyniki Grupy.

Nowoczesny obiekt liczy obecnie 120 łóżek i składa się z czterech oddziałów: wewnętrznego, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz położniczo-ginekologicznego z neonatologią. Inwestycja kosztowała ponad 25 mln zł. Przez swoją bliskość ze stolicą nowy szpital dysponuje potencjałem do budowy szerokiego zakresu usług w ramach kontraktu z NFZ i komercyjnych, nad wykorzystaniem którego trwają obecnie zaawansowane prace. W ciągu roku w podwarszawskiej placówce hospitalizowanych było ponad 11 tys. pacjentów, przeprowadzono ponad 2.400 operacji, w tym ponad 360 cięć cesarskich. Na świat przyszło 1.400 dzieci.

Realizując model kompleksowej opieki nad pacjentem w 2011 roku prowadzono szereg prac nad rozszerzeniem zakresu usług specjalistycznych. Ich rezultatem było uruchomienie w styczniu 2012 roku w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu, onkologii ginekologicznej i chirurgii onkologicznej oraz okulistyki. W Szpitalu Mikulicz w Świebodzicach otwarto oddział geriatryczny, a w Szpitalu Bukowiec w Kowarach oddział leczenie zaburzeń nerwicowych.

Zarząd EMC Instytut Medyczny SA mając na uwadze dalszy rozwój Grupy, dużą wagę przykłada do inwestycji w rozwój pracowników. W celu pogłębiania umiejętności i długofalowej edukacji lekarzy specjalistów pracujących w ośrodkach należących do sieci EMC w 2011 roku uruchomiono Interdyscyplinarną Szkołę Laparoskopii.

Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że szkolenia (pokazowe zabiegi) odbywają się w miejscu pracy lekarzy. Dzięki telemedycynie operacje prowadzone w jednym ze szpitali transmitowane są do pozostałych. Przy dalszym rozwoju telemedycyny przewidywane jest stworzenie systemu konsultacji śródoperacyjnych opartego na współpracy z ekspertami europejskimi. W ubiegłym roku odbyło się łącznie 47 edycji Szkoły Laparoskopii EMC, podczas których przeprowadzono ponad 100 operacji. W 2012 roku planowane jest przeprowadzenie kolejnych 60 edycji i 200 operacji.

Aktualnie w ramach Grupy EMC funkcjonuje 8 szpitali i 16 przychodni w 5 województwach. Są to: Szpital św. Anny w Piasecznie, EuroMediCare Szpital Specjalistyczny z Przychodnią we Wrocławiu, Szpital św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Mikulicz w Świebodzicach, Szpital św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach, Szpital Bukowiec w Kowarach. Do grupy należą także: Przychodnia przy Łowieckiej we Wrocławiu, Zespół Przychodni Lubmed w Lubinie, Zespół Przychodni Formica we Wrocławiu oraz EMC Health Care Ltd. w Dublinie. Szpitale wchodzące w skład Grupy EMC obejmują opieką medyczną ponad 850 tys. mieszkańców województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. W przychodniach w ramach podstawowej opieki zdrowotnej leczy się ponad 70 tys. pacjentów.