Grupa Lux Med pomogła 180 tysiącom uchodźców z Ukrainy
Mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według danych Straży Granicznej, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło blisko 10 mln uchodźców. To głównie kobiety z dziećmi i osoby starsze. Wiele z nich, po przybyciu do Polski, szukało doraźnej pomocy medycznej lub musiało kontynuować leczenie.
Z pomocą przyszła Grupa Lux Med, która już w 24 godziny od wybuchu wojny zaoferowała uchodźcom pilną, bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich swoich centrach medycznych i szpitalach. Do tej pory pomogła ponad 180 tysiącom osób, świadcząc ponad 320 tysięcy usług medycznych. Uruchomiła też program wsparcia zawodowego dla uchodźców – pracowników ochrony zdrowia z Ukrainy i zatrudniła już 240 z nich.
W marcu 2022 roku właściciel Grupy Lux Med– firma Bupa przekazała kwotę 6 milionów funtów na rzecz pomocy uchodźcom, co pozwoliło rozszerzyć dotychczasowy zakres działań pomocowych i kontynuować je do dziś. Działania realizowane są głównie przez Fundację Lux Med im. dr Joanny Perkowicz.
Lux Med i Bupa pomagają uchodźcom
-Atak Rosji na Ukrainę był dla wszystkich szokiem. W momencie gdy do Polski ruszyło morze uchodźców, ruszyła też fala wsparcia. Dziś nikt nie wie, kiedy skończy się wojna, ale z pewnością wiemy, że na dramat naszych wschodnich sąsiadów nie możemy pozostać obojętnymi – mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.
Firma zaoferowała bezpłatną pomoc medyczną we wszystkich 270 placówkach i 14 szpitalach.
-Na prośbę wojewody zorganizowaliśmy punkt medyczny na Dworcu Centralnym w Warszawie, a następnie w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie – największym centrum tego typu w Polsce. Uruchomiliśmy też centrum medyczne dla uchodźców w budynku Marriott w Warszawie, w którym zatrudnienie znalazł także personel z Ukrainy – mówi prezes Grupy Lux Med.
Jak dodaje, z perspektywy podmiotu leczniczego, poza kontynuacją leczenia chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, epilepsja, przewlekłe choroby i bóle pleców, specjaliści Lux Med. leczący uchodźców wojennych, obserwują wzrost zapotrzebowania na porady psychologów.
-Trwająca już blisko rok wojna i przebywanie w stanie niepewności, z daleka od bliskich, czy też brak perspektyw na powrót powoduje, że widzimy u wielu stany depresyjne, przewlekłego lęku lub rezygnacji – mówi Anna Rulkiewicz.
Specjalny Program Wsparcia Medycznego i Zawodowego Grupy Lux Med dla uchodźców z Ukrainy składa się z trzech filarów: pomocy doraźnej, leczenia szpitalnego i rozwoju zawodowego. W ramach tego ostatniego elementu firma zaoferowała osobom, które przed wojną pracowały w branży medycznej m.in. wsparcie prawne i pomoc w uzyskaniu Prawa Wykonywania Zawodu Lekarza, intensywną naukę języka polskiego czy szkolenia medyczne.
Dotychczas Grupa Lux Med zatrudniła 240 osób – między innymi lekarzy, pielęgniarki i pozostały personel medyczny oraz pracowników administracyjnych, zapewniając pełne wsparcie, także w kwestiach formalno-prawnych.
Historie lekarzy, którym pomógł Lux Med:
- Małżeństwo lekarzy Maryna i Oleksandr Pushko razem z rodziną uciekli z bombardowanego przez rosyjskie wojsko Mariupola
- Oksana Okhniku-Dymytruk wraz z synem i matką uciekali przed okrucieństwem wojny pieszo. W Polsce otrzymała „bilet do życia”.
- Natalia Shadorska jest kardiologiem dziecięcym. Przed atakiem Rosji na Ukrainę mieszkała wraz z mężem i dziećmi w Kijowie.
-Jestem bardzo dumna z tego co robimy i mam przekonanie, że jako społeczeństwo dobrze zdajemy egzamin z człowieczeństwa – dodaje Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.
Grupa Lux Med jest liderem rynku prywatnych usług zdrowotnych w Polsce i częścią międzynarodowej grupy Bupa (od 2013), która działa, jako ubezpieczyciel i świadczeniodawca usług medycznych na całym świecie. Firma świadczy swoje usługi w Polsce już od 30 lat.
Podczas pandemii Covid – 19 Grupa włączyła się aktywnie do walki o zdrowie i życie Polaków, wspierając sektor publiczny. Grupa Lux Med zapewnia pełną opiekę: ambulatoryjną, diagnostyczną, rehabilitacyjną, stomatologiczną, psychologiczną, szpitalną i długoterminową dla ponad 2 500 000 pacjentów. Do ich dyspozycji jest ponad 270 ogólnodostępnych i przyzakładowych centrów medycznych, 14 szpitali oraz blisko 3000 poradni partnerskich.
Grupa Lux Med zatrudnia ponad 20 000 osób, w tym około 8000 lekarzy i 5000 wspierającego personelu medycznego, a w codziennej działalności, kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju, podejmując liczne inicjatywy z obszarów zaangażowania społecznego i środowiska.
Grupa Lux Med jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Grupa Lux Med Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego przez kolejne lat