Grupa NEO Hospital rozwija nowe technologie
Przychody Grupy NEO Hospital w 2022 roku przekroczyły 30 mln zł, co oznacza ponad 40-procentowe średnie tempo wzrostu w okresie całej działalności. Grupa od czterech lat prowadzi w Krakowie Szpital na Klinach, rozwijając nowe technologie medyczne, w tym robotykę.
Szpital tworzy 270-osobowy zespół specjalistów i lekarzy. Placówka oferuje opiekę medyczną między innymi w zakresie ginekologii, urologii i chirurgii onkologicznej. 98 procent zabiegów szpital wykonuje metodami małoinwazyjnymi, w tym laparoskopowo i z wykorzystaniem robota.
– Specjalizujemy się między innymi w leczeniu chorób onkologicznych, takich jak rak prostaty, rak tarczycy oraz rak endometrium, a także chorób cywilizacyjnych takich, jak otyłość. Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie. Dotychczas przyjęliśmy ponad 50 tysięcy pacjentów. Ponad 30 procent naszych pacjentów pochodzi spoza województwa małopolskiego – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.
Szpital pracuje w oparciu o rozwiązania cyfrowe wykorzystując elektroniczną dokumentację medyczną, elektroniczny obieg dokumentów oraz nowoczesne technologie, w tym roboty chirurgiczne, algorytmy sztucznej inteligencji oraz rzeczywistość rozszerzoną w procesie diagnostycznym i terapeutycznym.
Nowy oddział Enel-Med w Warszawie
Grupa NEO Hospital prowadzi również pierwszy w Polsce program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem systemu robotycznego. Uruchomienie programu było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Wartość dofinansowania wynosi 7,3 mln zł. Od momentu rozpoczęcia realizacji programu zgłosiło się do placówki ponad 200 kobiet, spośród których operacji poddano ponad 100.
– W Polsce dramatycznie zwiększa się liczba kobiet chorujących na raka endometrium. Główną przyczyną jest narastający problem nadwagi i otyłości. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) w leczeniu chirurgicznym preferowane jest podejście małoinwazyjne, czyli laparoskopia lub zabieg w asyście robota chirurgicznego. Jestem dumna z tego, że w NEO Hospital prawie 100 procent zabiegów raka endometrium jest wykonywana z wykorzystaniem robota. W krajach, które wdrożyły robotykę w leczeniu raka endometrium, wskaźnik zabiegów małoinwazyjnych wzrósł znacząco, co przyniosło korzyści związane ze skróceniem pobytu w szpitalu i zmniejszeniem częstości powikłań. Ufam, że upowszechnienie robotyki przyniesie takie efekty również w naszym kraju – dodaje Joanna Szyman.